مراقبت های پس از عمل بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی یکی از پارامترهای مهم و ضروری برای کسب نتیجه قابل قبول در جراحی بینی می باشد. اگر شما از متقاضیان عمل جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی هستید ، بهتر است مقاله زیر را مطالعه بفرمایید ؛ زیرا با رعایت این نکات و اقدامات می توانید به بهبودی هر چه سریعتر خود کمک کنید. 

نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی برای بهبود سریع‌تر و کاهش عوارض پس از عمل مهم است. در ادامه، چند راهنمایی جهت مراقبت پس از جراحی بینی را برایتان توضیح خواهم داد. البته، حتماً باید توصیه‌های پزشک خود را دنبال نمایید، چراکه هر بیمار و هر عمل جراحی ممکن است نیازهای خاص خود را داشته باشد.

 • توجه به توصیه های پزشک
 • کاهش ورم بعد از جراحی بینی
 • نحوه تغذیه بعد از جراحی بینی
 • نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی
 • نحوه شست و شو بینی پس از جراحی
 • و…

توجه به توصیه های پزشک :

مهم ترین نکته در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی بینی گوش دادن به توصیه های پزشک و رعایت آن ها می باشد. از آنجایی که تجربه تمامی افراد با یک دیگر متفاوت است باید حتما توصیه های پزشک خود را گوش دهید و آن ها را رعایت کنید. چرا که هیچ کس بیشتر از پزشک شما، از وضعیت جسمانی شما خبر ندارد. از همین رو توصیه می شود در زمانی که پزشک نکات و دستورالعمل های مراقبتی بعد از جراحی را بیان می کند فردی در کنار شما حضور داشته باشد.
پزشک قبل از مرخص شدن شما از بیمارستان زمان مراجعه مجدد را اطلاع می دهد.

تغذیه

مصرف تغذیه مناسب پس از عمل دماغ یکی از  پراهمیت ترین نکته در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی بینی است ؛ زیرا داشتن یک رژیم غذایی اصولی و دقیق می تواند مدت زمان بهتر شدن بیمار را به حداقل برساند. در ادامه به نکات مربوط به تغذیه بعد از جراحی دماغ می پردازیم :

 • توجه داشته باشید که تا مدتی پس از عمل رینوپلاستی از خوردن غذاهای داغ و سفت که نیاز به جویدن دارند ، پرهیز کنید.
 • اغلب به بیمار گفته می شود تا 4 روز اول فقط غذاهای نرم و آبکی میل کند و از روز پنجم می تواند خوردن غذاهای معمول را نیز شروع کند.
 • نمک و قهوه موجب افزایش تورم می شود ؛ لذا تا اتمام دوران نقاهت مصرف آن ها را به حداقل برسانید.
 • از آنجایی که عمل مکیدن به بینی فشار وارد می کند ، بنابراین از نوشیدن مایعات با نی خودداری نمایید.
 • بهتر است ، آب میوه های طبیعی را جایگزین آب میوه های صنعتی و کمپوت کنید.
 • همچنین از نوشیدن آب کرفس غافل نشوید ؛ زیرا آب کرفس تاثیر شگرفی در کاهش تورم و کبودی ناشی از عمل بینی دارد.

 

خمیازه کشیدن

هر چند که خمیازه کشیدن تاثیری در نتیجه عمل رینوپلاستی ندارد ؛ اما توصیه می شود تا جوش خوردن بخیه ها ، در صورت امکان خمیازه های خود را کنترل کنید و به هنگام بروز آن ، خیلی دهان خود را باز نکنید.

نحوه خوابیدن

با توجه به اینکه پس از عمل رینوپلاستی امکان خونریزی های زیر پوستی وجود دارد پس بهتر است تا چند روز اول به هنگام خوابیدن به کمک 2 یا 3 بالش سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید تا این مایعات میان بافتی در زیر پوست بینی تجمیع نشده و موجب تورم نشوند.

شستشوی بینی

شستشوی بینی پس از انجام عمل رینوپلاستی نیز از مهمترین مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد. سرم شستشوی بینی سدیم کلراید موجب کاهش تورم بینی شده و انجام این عمل ( با روش صحیح ) به تنفس بهتر بیمار کمک می کند. همچنین به دلیل وجود بخیه های جذبی داخل بینی ، امکان ایجاد عفونت و بوی بد در آن وجود دارد که انجام عمل شستشو بینی از بروز این مشکلات هم پیشگیری می کند.

سایر نکات پر اهمیت مراقبت های بعد از جراحی بینی

خنک ماندن

از آنجایی که مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی گرم و دوش بخار باعث افزایش تورم و خونریزی بینی می شود، توصیه می شود حتما از غذاهای خنک و به دمای اتاق رسیده استفاده نمایید و با آب ولرم دوش بگیرد.

عطسه و سرفه

از آنجایی که انجام عطسه یا سرفه به دست خود فرد نیست، باید سعی کنید به جای بینی از راه دهان عطسه و سرفه نمایید. چرا که غضروف ها و ساختمان بینی بعد از جراحی بسیار حساس می باشند و انجام عسطه فشار بسیار زیادی به بینی وارد خواهد کرد. از همین رو باید بسیار مراقبت باشید تا آسیبی به بینی وارد نشود.

انجام فعالیت های ورزشی

در بیشتر افراد مدت زمانی که طول می کشد تا استخوان های بینی بهبود پیدا کنند 6 هفته می باشد. در این مدت باید متقاضی عمل جراحی برای انجام مراقبت های بعد از جراحی بینی از انجام فعالیت های شدید و حرکات ورزشی اجتناب نماید. حتی انجام حرکات کششی، خم و راست شدن که بسیار بی خطر به نظر می آیند، می توانند باعث افزایش تورم بینی شوند. به همین علت باید افراد تا زمانی که پزشک دستور نداده است از انجام فعالیت های شدید بپرهیزند. شما می توانید بعد از 2 هفته با اجازه پزشک شروع به پیاده روی آهسته نمایید.

عینک زدن

استفاده از عینک طبی، مطالعه و آفتابی باعث ایجاد فشار بر روی بینی و افزایش تورم و کبودی آن می شود، حتی ممکن است باعث ایجاد فرورفتگی شود که در این صورت نیاز است فرد عمل ترمیمی بینی را انجام دهد که برای انجام آن نیز باید یک سال صبر کرد. البته لازم به ذکر است که بعد از بهبودی شما می توانید مجددا از عینک استفاده نمایید. اما در این مدت می توانید از عینک های بدون فرم و بسیار سبک استفاده کنید، همچنین می توانید از اسپلینتی که پس از عمل جراحی بر روی بینی شما قرار گرفته است به عنوان تکیه گاه عینک در موارد خیلی ضروری استفاده نماید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *