Search
Close this search box.
جراحی پلک

جراحی پلک

در علم پزشکی ، جراحی زیبایی پلک را بلفاروپلاستی می نامند. شایع ترین جراحی زیبایی در کشور ما پس از جراحی زیبایی بینی ، جراحی پلک می باشد. چشم ها جزء مهم ترین اجزا صورت به شمار می آیند زیرا آن ها نشان دهنده حالات درونی انسان ها هستند ، افتادگی پلک یا پف چشم تاثیر به سزایی در زیبایی چشم ها دارد و باعث پیر و خسته به نظر رسیدن چشم می شود به همین دلیل افراد زیادی اقدام به عمل پلک می کنند تا بتوانند شادابی را به چشمان خود را برگردانند. به گفته دکتر وهاب آسترکی ، بهترین جراح پلاستیک تهران ، زمانی که افتادگی پلک بیش از حد باشد در صورتی که باعث بروز مشکلاتی مانند کاهش دید در فرد شود در این حالت جراحی پلک حالت درمانی پیدا می کند.

جراحی پلک

جراحی پلک چیست ؟

عمل زیبایی پلک تقریبا ساده است و خطری برای بیمار ندارد. جراحی زیبایی پلک یا همان بلفاروپلاستی به منظور بازسازی و ساختن پلک انجام می شود . هدف از انجام این جراحی رفع پف و افتادگی پلک ، رفع چربی اضافی پلک ، اصلاح مدل چشم ، درمان مشکلات مادرزادی و غیره می باشد. بیماران باید بدانند با انجام جراحی پلک نمی توان خطوط پنجه کلاغی ( چین و چروک هایی که در اثر اخم و خنده به وجود آمده اند ) را از بین برد ، تنها بعضی از چروک های خفیف دور چشم ناپدید می شوند.

بلفاروپلاستی در راستای چه اهدافی به انجام می رسد؟

این جراحی برای رفع مشکلات زیر ، انتخاب ایده آلی است :

 • پف و افتادگی پلک فوقانی
 • وجود پوست اضافه در پلک بالایی به طوریکه در بینایی تاثیر گذاشته باشد.
 • جمع شدن پوست اضافی در پلک تحتانی و پف آن

خوب است متقاضیان از این مسئله مطلع باشند که عمل زیبایی پلک می تواند به طور همزمان با پروسه های دیگری مثل لیفت صورت و لیفت ابرو به انجام برسد. بدین نحو زیبایی و جوانی چهره دو چندان می شود.

چه کسانی برای جراحی پلک کاندیدای مناسبی هستند ؟

اگر بخواهیم به لحاظ سنی بهترین کاندیدهای عمل زیبایی پلک را تعیین کنیم ، مردان و زنانی که 30 سالگی را پشت سر گذاشته اند در این گروه قرار می گیرند. چرا که در این بازه سنی احتمال وقوع افتادگی پلک به خاطر بالا رفتن سن وجود دارد.
البته شایان ذکر است که برخی افراد به طور مادرزادی به این مشکل دار هستند که در این صورت در سنین پایین تر هم می توانند جهت انجام بلفاروپلاستی اقدام کنند.

برای اینکه یک گزینه خوب برای جراحی زیبایی پلک شناخته شوید ، بایستی نسبت به این عمل واقع بین باشید و نتیجه غیر معقولی را از جراح درخواست نکنید. از نظر سلامتی ، لازم است فرد درگیر بیماری نباشد. به طور کلی گفته می شود ، در جلسه مشاوره اگر به هر یک از بیماری های زیر مبتلا هستید ، به پزشک اطلاع دهید :

 • بیماری های چشم مثل آب سیاه ، خشکی چشم یا جدا شدگی شبکیه
 • اختلال های مرتبط با غده تیروئید
 • بیماری های قلبی – عروقی و فشار خون
 • دیابت

جراحی پلک

اقدامات قبل از جراحی زیبایی پلک

 • بیماران باید حداقل به مدت 2 هفته قبل از جراحی پلک از مصرف سیگار و از 48 ساعت قبل از آشامیدن الکل اجتناب نمایند.
 • باید تا مدتی از خوردن داروهایی مانند پروفن که باعث رقیق شدن خون می شود پرهیز کنید.
 • اگر شما بیماری خاصی دارید باید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر بیمار از داروی خاصی به مدت طولانی استفاده می کند باید پزشک خود را در جریان قرار دهد.
 • هنگام مراجعه به کلینیک جهت انجام عمل پلک بهتر است بیمار هیچ گونه آرایشی نداشته باشد.

مراحل جراحی پلک

ابتدا جراح پلاستیک ، برش را با توجه به نوع عمل پلک در قسمت مورد نظر ایجاد می کند سپس پوست پلک را بر میدارد تا بتواند به بافت ها و چربی های اضافی پوست دسترسی داشته باشد پس از برداشتن پوست و کیسه های چربی محل برش زده بخیه زده می شود و جراحی به اتمام می رسد. مدت زمان انجام جراحی ، بستگی به گستردگی جراحی دارد و نمی توان زمان مشخصی برای آن اعلام کرد. نتیجه جراحی زیبایی پلک بلافاصله پس از عمل مشخص نیست و به چند هفته زمان نیاز دارد تا نتیجه نهایی مشخص گردد.

مرحله بیهوشی در عمل زیبایی پلک

در کل جراحی پلک یک پروسه سرپایی است ، از این نظر که پس از عمل اکثر بیماران بستری نمی شوند و می توانند به خانه بازگردند. این پروسه می تواند تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی به همراه تزریق آرام بخش درون وریدی به انجام برسد. تکنیک بیهوشی در جلسه مشاوره از سوی جراح پس از بررسی شرایط بیمار مشخص می گردد.

جراحی پلک با لیزر

امروزه با پیشرفت فناوری در علم پزشکی ، استفاده از لیزر در بسیاری از جراحی های زیبایی و جوانسازی های پوست رایج شده است. جراحی پلک با لیزر می تواند بسیاری از مشکلات چشم مانند پف چشم ، افتادگی پلک ، چین و چروک های اطراف چشم را رفع کند. عمل پلک به وسیله لیزر ، توسط بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی انجام می شود. فوق تخصص پلاستیک ، پس از معاینه بیمار تشخیص می دهد بهترین روش درمان کدام است و آن را به بیمار پیشنهاد می دهد بعضی از بیماران مشکل شان با انجام جراحی به وسیله لیزر رفع نمی شود. از مزایای جراحی پلک با لیزر می توان به مدت زمان کوتاه انجام جراحی ، کبوی و ورم کم ، نداشتن خونریزی و دوره بهبودی سریع اشاره کرد.

کاندیدهای مناسب جهت انجام عمل پلک

 1. افرادی که از نظر جسمی و روحی در سلامت کامل باشند.
 2. افرادی که به علت وراثت ، پف پلک دارند.
 3. کسانی که با بالا رفتن سن دچار افتادگی پلک شده اند.

انواع جراحی پلک

این پروسه به دو دسته جراحی پلک پایین و بالا تقسیم می شود. می توان جراحی دو پلک بالا و پایین را همزمان انجام داد تنها مدت زمان جراحی طولانی تر می شود.

 • عمل پلک فوقانی

جراحی پلک

هدف از بلفاروپلاستی پلک بالا رفع افتادگی پلک ، پف چشم و از بین بردن پوست اضافی پلک می باشد ، برش جراحی پلک بالا ، بر روی رویش خط مژه یا چین های طبیعی پلک ایجاد می شود. پس از ایجاد برش و تخلیه کیسه های چربی ، جراح پلک جای برش ها را بخیه می زند.

 • جراحی پلک تحتانیجراحی پلک

منظور از انجام جراحی پلک پایین ، از بین بردن  پف پلک پایین می باشد به این صورت که توسط جراح پلک ، در داخل پلک پایین یا بر روی خط مژه های پلک پایین برش ایجاد می شود و جراح پلک اقدام به برداشتن پوست اضافی و کیسه های چربی می کند. با از بین رفتن چربی ها ، پوست پلک صاف می شود و باعث جوان تر رسیدن چشم ها می شود. اگر جراحی زیبایی پلک تحتانی توسط ، جراح مجرب انجام نشود ممکن است باعث بروز مشکلاتی از قبیل گرد  شدن چشم ، برگشتگی پلک پایین ، آشکار شدن سفیدی زیر چشم و غیره در بیمار شود.

در هر دو جراحی پلک بالا و پایین جای هیچ گونه زخم و بخیه ای باقی نمی ماند زیرا آن ها توسط چین های طبیعی چشم پوشانده می شوند.

آیا کانتوپلاستی همان جراحی زیبایی پلک است؟

خیر ، کانتوپلاستی و جراحی زیبایی پلک دو روش متفاوت هستند ، که بسیاری از افراد ان دو را با یک دیگر اشتباه می گیرند. در اصل کانتوپلاستی یک روش جراحی است که برای تغییر حالت چشم ها و کشیده تر کردن آن ها استفاده می ‌شود. این جراحی می ‌تواند باعث درشت کردن و کشیده تر شدن چشم ها شود و شکل بادامی و زیبایی را به چشم ها دهد. با استفاده از این جراحی شما می توانید چهره خود را جذاب تر و جوان تر کنید. در کانتوپلاستی معمولا جراحی روی پلک پایین انجام می شود و از این طریق گوش های داخلی چشم بازسازی شده و کمی کشیده می شود. در حالی که همانطور که توضیح داده شد جراحی زیبایی پلک به صورت کلی شامل مجموعه ‌ای از روش ‌ها است که برای بهبود ظاهر پلک ‌ها و منطقه اطراف آن ها استفاده می ‌شود. این شامل تنظیم حداکثری پلک ، کاهش چین و چروک‌ های پلک ، بزرگ کردن افقی و عمودی پلک و حتی برطرف پتوز چشم و دیگر عیوب است.

در واقع باید بگویم که عمل چشم گربه ای بخشی از عمل بلفاروپلاستی یا لیفت چشم با استفاده از جراحی می باشد. از همین رو شما می توانید علاوه بر کشیده تر کردن چشم های خود چین و چروک اطراف آن ها را از بین ببرید و افتادگی پوست پلک های خود را نیز بهبود ببخشید.

توجه داشته باشید که عمل چشم گربه ای عملی بسیار حساس و حرفه ای می باشد. از همین رو بیش از هر چیزی شما باید از اعتبار ، مهارت و تخصص پزشک معالج خود مطمئن شوید. عوارض شدید این عمل بسیار نادر است اما در مواردی که شخص این عمل را توسط پزشکان نامعتبر انجام داده باشد ، بیشتر دیده می شود ، از همین رو انتخاب یک جراح مجرب و متبحر از اهمیت والایی برخوردار است.

عوارض جراحی پلک

انتخاب جراح پلک ، در روند و نتیجه عمل زیبایی پلک تاثیر به سزایی دارد ، چشم ها حساس ترین عضو صورت می باشند بنابراین اگر عمل زیبایی پلک ، توسط جراحی متخصص و مجرب انجام شود جراحی پلک ، علاوه بر نداشتن عوارض ، نتایج رضایت بخشی نیز برای بیمار به دنبال خواهد داشت در غیر این صورت ممکن است باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری برای بیمار شود. برخی از این مشکلات عبارتند از :جراحی پلک

 1. عفونت پلک
 2. دوبینی
 3. کاهش بینایی
 4. بی حسی
 5. درد شدید
 6. غیر قرینگی پلک ها

کمی کبودی و تورم بعد از جراحی پلک امری عادی است که با مرور زمان از بین می رود ، شدت ورم و کبودی پس از جراحی بلفاروپلاستی بستگی به شرایط و پوست بیمار دارد.

مراقبت های پس از جراحی پلک

 • بیماران به هیچ وجه بعد از عمل پلک نباید به چشمان خود دست بزنند.
 • طی ساعات اولیه پس از جراحی بیمار می تواند به منظور رفع ورم و کبودی از کمپرس یخ استفاده کند.

جراحی پلک

 • شما تا مدتی پس از بلفاروپلاستی باید به صورت طاق باز بخوابید.
 • بیماران باید تا چند مدت باید از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنند.
 • در صورتی که بعد از جراحی زیبایی پلک درد داشتید با اجازه از پزشک می توانید برای تسکین درد خود از مسکن استفاده کنید.
 • بیمار باید داروهایی که بهترین جراح پلک تهران برایش تجویز کرده است را سر ساعت مصرف کند.
 • بهتر است به مدت 2 هفته از انجام ورزش اجتناب نمایید.
 • جراح به بیماران توصیه می کند تا مدتی بعد از جراحی پلک از عینک آفتابی استفاده کنند.
 • به هنگام خواب بیمار باید سر خود را بالاتر از بدن قرار دهد.
 • بیماران باید تا مدتی ، مصرف سیگار و نوشیدنی های حاوی الکل را کنار بگذارند زیرا این عوامل باعث طولانی شدن دوره بهبودی می شود.
 • پس از عمل زیبایی پلک پدهایی بر روی پلک قرار می گیرند که بیماران باید هر 24 ساعت یک بار این پد ها را تعویض کنند.

نتیجه جراحی پلک

عمل زیبایی پلک نیز مانند دیگر جراحی های زیبایی دائمی نیست و مدت زمان ماندگاری آن به شرایط زندگی بیماران بستگی دارد اما در حالت کلی با افزایش سن و ضعیف شدن عضلات پوست ممکن است بیمار دوباره دچار افتادگی پلک شود.

هزینه جراحی پلک

در تعیین قیمت جراحی زیبایی پلک عوامل بسیاری دخیل اند مانند : موقعیت جغرافیایی ، تجربه جراح ، دستمزد بهترین جراح پلاستیک تهران ، شرایط بیمار ، جراحی پلک بالا یا پایین ، جراحی هر دو پلک به صورت همزمان و غیره .

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *