جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی یا rinoplastia

جراحی زیبایی بینی با ایجاد تغییرات دائمی و طولانی مدت در طی یک اقدام جراحی چند ساعته انجام می‌شود. به علت تکنیک‌های نوین به کار رفته در رینوپلاستی، این جراحی معمولاً در کمترین زمان و با بهترین نتیجه انجام می‌شود. هدف اصلی انجام عمل زیبایی بینی، ایجاد تناسب بینی با سایر قسمت‌های صورت است. به گونه‌ای که با معیار‌های زیبایی و انتظارات زیباجو همخوانی داشته باشد. اگر شما هم قصد انجام این جراحی را دارید، لازم است در خصوص مزایا، جدیدترین تکنیک‌های آن، اصلاحات و همچنین اقدامات قبل از جراحی آشنا شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

جراحی بینی چیست؟

در اصطلاح پزشکی به جراحی زیبایی بینی، رینوپلاستی می‌گویند. عمل زیبایی بینی جزء قدیمی‌ترین و دشوارترین جراحی‌های پلاستیک است. بهترین دکتر عمل بینی تهران، با انجام این اقدام باعث شکل‌دهی به بینی می‌شود و بین بینی و دیگر اجزای صورت تناسب برقرار می‌کند و هم چنین باعث عملکرد بهتر بینی نیز می‌شود بنابراین عمل زیبایی بینی علاوه بر جنبه زیبایی، در برخی موارد جنبه درمانی نیز دارد. عمل زیبایی بینی انواع مختلفی دارد. در مشاوره اولیه متخصص باتوجه به شرایط شما هر آنچه باید در خصوص این جراحی بدانید را به شما می‌گوید.

عمل زیبایی بینی
عمل بینی دخترانه

عمل بینی چگونه انجام می‌شود؟

طبق گفته‌های دکتر آسترکی بهترین دکتر جراحی بینی در تهران بیماران بعد از گذراندن جلسه مشاوره باید توسط پزشک معاینه شوند، در این جلسه داخل و خارج بینی بیمار توسط پزشک مورد بررسی قرار می‌گیرد، سپس بعد از گفتن انتظارات خود از جراحی زیبایی بینی، پزشک به شما می‌گوید تا چه حد از خواسته‌های شما قابل انجام است سپس بیمار باید آزمایشات و عکس آتلیه‌ای را انجام دهد بعد از انجام این مراحل بیمار می‌تواند اقدام به گرفتن وقت جهت جراحی زیبایی بینی کند.

مراحل عمل بینی

مراحل عمل زیبایی بینی به شکل زیر است. البته لازم به ذکر است در برخی موارد ممکن است پیچیدگی‌هایی وجود داشته باشد در این صورت مراحل رینوپلاستی کمی متفاوت است:

مرحله اول، بیهوشی

در این مرحله به منظور عدم احساس درد از بیهوشی استفاده می‌شود. در برخی موارد ممکن است متخصص از بی‌حسی موضعی استفاده کند. در این حالت شما در کل طول جراحی بیدار هستید. اما دردی احساس نمی‌کنید و بینی شما بی‌حس است. اینکه از کدام روش استفاده شود، باتوجه به پرونده پزشکی شما با مشورت متخصص انجام می‌شود و تا حدی به ترجیحات شما بستگی دارد.

مرحله دوم، برش ناحیه

در صورتی که جراحی بینی به شیوه باز انجام شود برش در ناحیه پره‌های بینی انجام می‌شود. در صورتی که جراحی بینی به شیوه بسته انجام شود، برش در ناحیه کلوملای بینی انجام می‌شود. در جراحی بینی به روش بسته تغییرات از ناحیه سوراخ‌های بینی انجام می‌شود.

مرحله سوم؛ ایجاد تغییرات

در این مرحله تغییرات ایجاد می‌شود. تغییرات ایجاد شده در نواحی مختلف بینی بسته به نیاز هر شخص انجام می‌شود. اما در این موارد بخش‌های غضروفی و استخوانی بینی تحت تأثیر قرار می‌گیرد. همچنین پره‌های بینی بسته به نیاز فرد ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد.

تجربه عمل بینی

طبق گفته‌های بهترین دکتر جراحی بینی تهران افراد از انجام جراحی بینی هدف‌های متفاوتی دارند مانند:

 • کوچک کردن بینی
 • درمان انحراف بینی
 • رفع مشکلات ظاهری بینی
 • درمان مشکلات تنفسی

صحبت‌هایی که از زیباجویان بعد از جراحی شنیده شد، حاکی از آن است که از نتیجه جراحی خود راضی بوده‌اند. از آنجایی که درصد موفقیت جراحی بینی در ایران نزد جراحان معتبر و باتجربه بالا است، بنابراین اکثر بانوان و آقایان که تصمیم به جراحی گرفته‌اند، از نتیجه جراحی خود راضی بوده‌اند.

در نهایت انجام رینوپلاستی یک تصمیم شخصی است. شما می‌توانید از این تکنیک با مشورت متخصص در جهت زیبایی چهره و در برخی موارد اقدامات درمانی بهره ببرید یا از روش‌های دیگر استفاده کنید.

عمل بینی
انواع عمل بینی

عمل بینی چند درصد در زیبایی تأثیر دارد؟

در نتیجه رینوپلاستی بینی کوچک می‌شود. این کاهش سایز در نتیجه بیشتر جراحی‌ها بسته به وضعیت فردی متقاضی اتفاق می‌افتد. از آنجایی که بینی یکی از اصلی‌ترین فاکتور‌های زیبایی چهره است، زیبایی بینی بر زیبایی چهره نیز تأثیرگذار خواهد بود. تغییراتی که در جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی ایجاد می‌شود، ملموس‌تر خواهد بود. اما اگر قصد دارید نتیجه جراحی بینی نچرال باشد، می‌توانید جراحی بینی طبیعی را امتحان کنید.

باید به یاد داشته باشید که بدن هر بیمار متفاوت عمل کرده و نسبت به تغییرات اعمال شده واکنش نشان خواهد داد. در برخی از افراد تورم و کبودی با سرعت بیشتری فروکش می‌کند و در نتیجه بیمار می‌تواند زودتر نتیجه جراحی بینی خود را مشاهده کند. اما در برخی از بیماران به مدت زمان بیشتری برای مشاهده فرم نهایی بینی به دلیل زیاد بودن تورم و کبودی بینی نیاز است. پس بهتر است عجله نکنید و به نکات مراقبتی عمل کنید.

بهترین کاندید برای جراحی بینی

با وجود این که عمل زیبایی بینی برای تمامی انسان‌ها بدون هیچ محدودیتی قابل انجام است، اما توصیه می‌شود بر روی برخی از افراد که شرایط خاصی را دارد انجام نگیرد، چرا که انجام آن بر روی این دسته از افراد می‌تواند عوارض جانبی خطرناکی مانند مرگ را به دنبال داشته باشد، یک جراح خوب، کارآمد در جلسات معاینه ابتدا وضعیت متقاضی را بر اساس شرایط ذیل بررسی می‌کند و در صورتی که عمل بینی برای او خطری نداشته باشد، جراحی را انجام می‌دهد، در غیر این صورت یا فرد را متقاعد به انصراف از عمل کردن بینی می‌کند یا زمان انجام آن را برای مدتی به تعویق میاندازد. این شرایط عبارت‌اند از:

 • مبتلا نبودن به بیماری‌های خاص مانند ایدز، سرطان، عفونت‌های مزمن و هپاتیت
 • دارا بودن مشکلات عمده در ناحیه بینی به گونه‌ای که در روند تنفسی افراد اختلال به وجود می‌آورد.
 • دارا بودن قوز بر روی پل بینی به نحوی که نمای بدی در بینی ایجاد کرده باشد.
 • پهن بودن پل بینی و نوک آن
 • داشتن انتظارات واقع بینانه و درست از روند جراحی بینی و نتایج حاصل از آن
 • دارا بودن مشکلات تنفسی در ناحیه بینی
 • وجود انحراف در تیغه میانی بینی
 • چاق نبودن
 • باردار نبودن
 • دنبال نکردن ورزش‌های تماسی مانند تکواندو، بوکس، کشتی، کاراته و غیره به صورت حرفه‌ای
 • مبتلا نبودن به دیابت نوع دوم یا کنترل نشده
 • نداشتن سن مناسب برای عمل زیبایی بینی

وجود هر یک از موارد فوق می‌تواند هم شما را کاندید مناسبی برای عمل کند و هم باعث شود زمان انجام آن را کمی تغییر دهید.

00:20
truncate dir-rtl

بلافاصله بعد از جراحی زیبایی بینی

انواع روش‌های جراحی بینی

برای انجام عمل جراحی بینی، جراح باید بر روی ساختار بینی تغییراتی ایجاد کند بنابراین بهترین دکتر عمل بینی تهران، ابتدا باید پوست را بلند کند تا بتواند به ساختمان بینی دسترسی داشته باشد. بلند کردن پوست بینی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود.

 • روش باز: در این روش دکتر بینی، برای برداشتن پوست بینی، بر روی پوست ناحیه بین سوراخ‌های بینی یا کلوملا برش ظریفی ایجاد می‌کند و سپس عمل زیبایی بینی را انجام می‌دهد.
 • روش بسته: در این روش جراحی از طریق سوراخ‌های بینی انجام می‌شود. برش‌های ایجاد شده در پوست بینی بسیار کم است.

انواع فرم بینی برای جراحی

بینی به سه دسته بینی گوشتی، بینی استخوانی و بینی نیمه غضروفی تقسیم می‌شود.

✅ بینی گوشتی: بینی گوشتی دارای پوست ضخیم و غضروف ضعیف می‌باشد، در نظر داشته باشید در جراحی بینی‌های گوشتی انواع آن به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • دسته اول بینی‌هایی هستند که پوست آن‌ها مقدار چربی بسیار زیادی تولید می‌کند، نتیجه جراحی بینی این نوع بینی‌های گوشتی از دسته دیگر موفقیت آمیزتر می‌باشد.
 • دسته دوم شامل بینی‌هایی می‌باشد که ضخامت پوست آن‌ها به علت وجود چربی نیست بلکه به دلیل مقدار بافت موجود در آن است.

عمل بینی استخوانی: از ویژگی بینی‌های استخوانی می‌توان به پوست نازک، غضروف محکم و برآمدگی یا قوز اشاره کرد. علت وجود قوز در بینی‌های استخوانی ممکن است ارثی باشد یا در اثر ضربه به وجود آمده باشد.

✅ بینی نیمه غضروفی: بینی‌های نیمه غضروفی در بین بینی‌های گوشتی و استخوانی قرار می‌گیرند در واقع این بینی‌ها ترکیبی از بینی‌های گوشتی و بینی‌های استخوانی می‌باشند. در زیر پوست آن‌ها است.

جراحی بینی آقایان
جراحی بینی بانوان

اقدامات قبل از رینوپلاستی

با رعایت فاکتورهای زیر، جراحی را با ریسک کمتری تجربه می‌کنید:

 • بیماران باید به مدت ۲ هفته قبل از شروع جراحی بینی از استعمال دخانیات اجتناب نمایند.
 • بیمار باید روز قبل از عمل استحمام کند.
 • بیماران باید در روز عمل زیبایی بینی ناشتا باشند.
 • یک ساعت قبل از رینوپلاستی با یک همراه در کلینیک حضور داشته باشید.
 • در روز رینوپلاستی تمام آزمایشات خود را به همراه داشته باشید.
 • طبق توصیه‌های بهترین دکتر عمل بینی تهران روز قبل از جراحی بینی باید استحمام کنید.
 • بیمار باید از ۲ هفته قبل از شروع جراحی زیبایی بینی از مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل پرهیز نماید.
 • آقایان باید در روز قبل از راینوپلاستی اصلاح کرده باشند.
 • بهتر است در روز جراحی بینی آرایش نداشته باشید.
 • در صورتی که بیماران مبتلا به بیماری خاصی‌اند باید پزشک خود را مطلع کنند.
 • اگر از داروی خاصی به طور مداوم استفاده می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • به مدت ۸ ساعت قبل از شروع جراحی بینی نباید چیزی بخورید و در روز عمل زیبایی بینی باید ناشتا باشید.
 • دکتر آسترکی بهترین فوق تخصص پلاستیک تهران به بیماران توصیه می‌کنند در روز عمل جراحی بینی از زیورآلات استفاده نکنند.
 • تا ۲ هفته قبل از راینوپلاستی از مصرف دارو‌هایی مانند آسپرین و پروفن که باعث انعقاد خون می‌شود اجتناب نمایید.

مشاوره پیش از جراحی بینی

پس از اینکه مراحل انتخاب جراح بینی را طی کردید و پزشک خود را انتخاب کردید، حال نوبت آن رسیده است تا با پزشک خود گفتگوی کوتاه داشته باشید. در طول این جلسه گفتگو در ابتدای امر به بررسی وضعیت سلامتی شما، دارو‌هایی که در حال مصرف آن هستید، مشکلاتی که با بینی خود دارید و به طور کلی سلامتی و شرایط جسمانی شما می‌پردازد با این کار می‌تواند تعیین کند که آیا شما داوطلبی‌ایده‌آل و مناسب برای انجام جراحی زیبایی بینی هستید و می‌توانید نتیجه‌ای مطلوب از جراحی بینی دریافت کنید یا خیر. در این جلسه شما می‌توانید با رفتار و تجربه کاری پزشک خود آشنا شوید. در جلسه مشاوره باید با پزشک خود صادق باشید و هدف اصلی خود را از عمل بینی، مشکلات و بیماری‌های که به آن مبتلا هستید و توقعات خود را شرح دهید. همه این اطلاعات به او در تشخیص این مسأله که آیا دستیابی به نتیجه مطلوب شما از طریق جراحی امکان‌پذیر است یا خیر کمک می‌کند.

پس از تکمیل جلسه گفتگو، جراح زیبایی بینی یک طرح سفارشی را بر اساس نیاز‌های شما، ترسیم کرده و به شما خواهد گفت که قرار است چه نوع تغییراتی بر روی چهره و بینی شما به وجود آید. او توصیه‌هایی را نیز در خصوص مراقبت‌ها و اقدامات قبل و بعد از عمل به شما گوشزد می‌کند که بهتر است در اینجا دفترچه‌ای با خود به همراه داشته باشید تا آن‌ها را یادداشت کنید تا به فراموشی نسپارید. به یاد داشته باشید یک جراح بینی خوب و مجرب قدم به قدم در کل مسیر مشاوره تا جراحی و پایان دوره بهبودی همراه شماست و شما را در این مسیر تنها نمی‌گذارد.

در خصوص رینوپلاستی بدانید

جراحی بینی یک جراحی زیبایی است که در عین حال در برخی موارد کاربرد‌های درمانی نیز دارد. در نتیجه این جراحی بینی متناسب با فرم‌ایده‌آل صورت شما تغییراتی می‌کند که این تغییرات با معیار‌های زیبایی و همچنین معیار‌های شما همخوانی دارد. در متن این مقاله به هر آنچه باید در خصوص مراقبت‌های قبل از جراحی و مزایای آن بدانید در متن مقاله به آن اشاره کردیم. در صورتی که سؤالی دارید، می‌توانید آن را در بخش دیدگاه‌ها با ما درمیان بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *