ژنیکوماستی

ژنیکوماستی

برخلاف بانوان ، بزرگی سینه ها در آقایان امر خوشایندی محسوب نمی شود. این عارضه که ژنیکوماستی نام دارد باعث می شود آقایان نسبت به ظاهر خود احساس رضایت نکنند. البته جای نگرانی نیست زیرا این امر قابل درمان است. جزئیات این عارضه و روش های درمان آن در این مقاله توسط دکتر وهاب آسترکی ، بهترین جراح ژنیکوماستی در تهران توضیح داده شده اند. توصیه می شود ادامه مطالب را با دقت مطالعه فرمایید.

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی چیست؟

منظور از ژنیکوماستی ( Gynecomastia ) یا بزرگ شدن پستان مردانه ، رشد غیر طبیعی غدد پستانی در مردان می باشد. این عارضه ، اغلب به علت بروز اختلالات هورمون های جنسی رخ می دهد ؛ زمانی که نسبت هورمون استروژن ( هورمون زنانه ) به تسترون ( هورمون مردانه ) افزایش یابد. از دیگر دلایل بروز آن باید به عواملی همانند مصرف برخی از داروها ، افزایش وزن ، مصرف الکل ، بیماری تیروئید ، نارسایی کبد ، کلیه و غیره اشاره کنیم. معمولا ضخامت بافت طبیعی پستان در مردان ، کمتر از 2.5 الی 3 سانتی متر می باشد ، اما در ص.رت بروز عاره یاد شده ، بافت غدد پستان بزرگ تر می شود ؛ بزرگی پستان ، در آن ها می تواند در یک سمت یا در هر دو سمت ( به میزان یکسان یا متفاوت ) ایجاد گردد.

چه چیزی باعث ژنیکوماستی می شود ؟

این بیماری اغلب یک موقعیت خوش خیم ( غیر سرطانی ) است. این با علل مختلف تغییرات هورمونی ارتباط دارد. در بسیاری از موارد ، علت ، ناشناخته است. بزرگ شدن سینه آقایان اغلب در اثر تغییرات در سطوح هورمون زنانه ( استروژن ) و هورمون مردانه ( تستسترون ) اتفاق می افتد ، ولی می تواند در اثر عوامل دیگر نیز رخ دهد. البته گاهی عارضه جانبی برخی داروهای خاص که در ادامه به ان ها اشاره می کنیم در پیدایش این عارضه تاثیرگذار هستند. برخی مواد مخدر از قبیل استروئیدهای آنابولیک ، هروئین ، یا ماریجوانا نیز می تواند باعث بروز ژنیکوماستی شود.

علائم بیماری

از علائم بروز این عارضه ، باید به مواردی همچون تورم غیر طبیعی پستان ، احساس درد در آن ناحیه ، حساسیت نسبت به تماس فیزیکی و از این قبیل موارد اشاره کنیم.

ژنیکوماستی در دوران های مختلف

آقایان در یکی از سه دوره زیر ممکن است به این عارضه دچار شوند :

هنگام تولد : به سبب سطح هورمون استروژن مادران ، دیده شده است که نیمی از نوزادان مذکر در هنگام تولد دارای سینه های بزرگ هستند. انتظار می رود این نوع از ژنیکوماستی با گذشت چند هفته از تولد نوزاد ، برطرف گردد.

دوران بلوغ : مشخصا زمانی که پسران وارد دوره بلوغ می شوند به سبب نوسانات ایجاد شده در سطح هورمون های بدن ، ممکن است شاهد تغییراتی در بافت های بدن مثل بزرگ شدن سینه ها باشند. در این حالت زمانی که دوره بلوغ پایان پذیرفت و سطح هورمون ها در حالت نرمال قرار گرفت ، معمولا بافت سینه ها هم به صورت نرمال در می آیند. بازه زمانی مورد انتظار 6 ماه تا 2 سال است.

دوره بزرگسالی : عارضه ژنیکوماستی در آقایان بالای 50 سال شیوع بیشتری دارد. با بالا رفتن سن ، میزان تولید هورمون تستوسترون در بدن آقایان کاهش پیدا می کند؛ همچنین ممکن است در این بازه سنی چربی های اضافی بیشتری در بدن شان تجمع پیدا کرده باشد که این امر سبب تولید بیشتر هورمون استروژن و رشد بیش از حد بافت های سینه می شوند.

اقدامات قبل از جراحی ژنیکوماستی

اولین نکته این است که بیمار چاقی مفرط نداشته باشد. بالا بودن وزن ، می تواند خطرات عمل جراحی را افزایش دهد. در برخی موارد پایین آوردن وزن می تواند بزرگ بودن سینه در آقایان را برطرف کند و دیگر نیازی به انجام این پروسیجر نباشد.

 • در جلسه مشاوره ای که با بهترین جراح ژنیکوماستی تهران دیدار می کنید ، باید یک لیست کامل از داروهایی که مصرف می کنید و داروهایی که به آن حساسیت دارید ارائه دهید. در صورتی که به بیماری خاصی نیز مبتلا هستید ، ایشان را مطلع سازید.
 • مصرف دخانیات می تواند خطر جراحی را بالا ببرد. نیکوتین موجود در سیگار احتمال عفونت زخم ها را افزایش می دهد و در روند بهبودی آن ها اختلال ایجاد می نماید.
 • به توصیه بهترین دکتر ژنیکوماستی تهران ، باید تغذیه خود را کنترل کنید و از مصرف خوراکی هایی که خاصیت التهابی دارند بپرهیزید.
 • آزمایشات تجویز شده مثل آزمایش خون ، رادیوگرافی و غیره را به انجام رسانید.

مصرف چه داروهایی باعث پیدایش ژنیکوماستی می شوند؟

برخی از آقایان به سبب بیماری و شرایطی که دارند مجبور به استفاده از داروهایی هستند که یکی از اثرات جانبی آن ها بزرگ شدن سینه ها می باشد. داروهای درمان و کنترل کننده بیماری های زیر ، محرک عارضه یاد شده هستند :

 • افسردگی و استرس
 • عفونت های قارچی و باکتریایی
 • عارضه های قلبی و فشار خون بالا
 • ناباروری در مردان
 • سوزش معده
 • زخم گوارشی

آیا ژنیکوماستی می تواند زمینه ساز سرطان باشد ؟

خیر ، این عارضه نمی تواند علت بروز این بیماری باشد ، اما امکان اینکه نتیجه آن باشد ، وجود دارد ؛ لازم به ذکر است امکان بروز ژنیکوماستی در اثر ابتلا به بیماری هایی همانند سرطان ریه ، بیضه و غیره وجود دارد.

رابطه بزرگ شدن سینه ها و رژیم غذایی و چاقی

اگر دلیل بزرگ شدن سینه ها ایجاد اختلال در هورمون ها باشد ، رژیم غذایی هیچ تاثیری بر روی آن ندارد. اما در صورتی که علت بروز ژنیکوماستی استفاده از یک سری دارو های خاص باشد یا بعد از بلوغ جسمانی رخ دهد نیاز به رژیم غذایی دارید. اضافه وزن یکی از عوامل مهم در بزرگی سینه ها در آقایان می باشد چرا که چربی می تواند باعث افزایش سطح استروژن و در نتیجه سایز سینه ها شود. البته کمبود چربی نیز می تواند عوارض دیگری را برای شما به وجود آورد. از همین رو بهتر است با پزشک خود در خصوص این موضوع مشورت کنید.

چه دارو هایی برای درمان بزرگی سینه آقایان تاثیر گذار می باشد؟

درمان ژنیکوماستی در آقایان در همه موارد نیاز به انجام عمل جراحی یا سایر درمان های پزشکی ندارد. به عنوان مثال در صورتی که این مشکل در دوران بلوغ رخ دهد ، معمولا می تواند بدون ارائه درمان خاصی ظرف گذشت چند سال به صورت خود به خود درمان پیدا کند. اما در صورتی که این مشکل بر اثر مصرف دارو های خاصی به وجود آمده باشد ، ابتدا پزشک توصیه می کند تا دارو های مصرفی قطع شوند یا دارو های مناسبی جایگزین شوند تا سپس به درمان این مشکل پرداخت.
در سایر موارد نیز پزشک با بررسی شرایط فرد دارو های مختلفی را تجویز خواهد کرد که برای هر فرد متفاوت بوده و از همین بابت نمی توان در اینجا نام آن ها را بیان کرد. بهتر است از مصرف هر نوع قرص و دارویی بدون مشورت با پزشک خودتان خودداری کنید چرا که این نوع دارو ها عوارض جانبی شدیدی را به همراه دارند.

تشخیص ژنیکوماستی

در زمان مراجعه به بهترین فوق تخصص پلاستیک در تهران، در ابتدا معاینات مورد نیاز انجام شده و در صورتی که بافت پستان ، بیش از اندازه معمول باشد ؛ انجام تصویر برداری همانند ماموگرافی و سونوگرافی توصیه می گردد و در نهایت پزشک ، یکی از بهترین روش های درمانی را با توجه به شرایط بیمار انتخاب می کند. پزشک سابقه سلامت گذشته و تاریخچه دارویی شما را دریافت کرده و یک آزمایش فیزیکی را انجام می دهد.

برای پیشگیری از بیماری ها و موقعیت های دیگر ، تست های زیر بر روی شما انجام می شود :

 1. تست خون ، شامل تست عملکرد کبد و مطالعات هورمونی
 2. تست ادرار
 3. دوز پایین اشعه X از پستان ( ماموگرام )
 4. نمونه برداری کوچک از بافت پستان ( بیوپسی ) جهت کنترل سلول های سرطانی
 5. در برخی موارد گرفتن تست برای تشخیص موقعیت ، مورد نیاز نمی باشد.
 6. بهترین دکتر ژنیکوماستی در تهران به شما توصیه می کند تا به یک متخصص هورمون ها و چگونگی تاثیر آن ها بر روی اندام ها مراجعه کنید.

درمان ژنیکوماستی به چه صورت است؟

به منظور درمان این عارضه ، دو روش وجود دارد که عبارت است از : لیپوساکشن ، جراحی. طبق تحقیقات صورت گرفته ، بسیاری از بیماران از انجام جراحی به منظور درمان ژنیکوماستی ، رضایت داشته و نتایج مطلوبی را نیز دریافت کرده اند.

ژنیکوماستی

آیا می توان از وقوع ژنیکوماستی جلوگیری کرد ؟

به طور کلی نمی توان مانع تمامی نوسانات هورمونی که سبب بروز این بیماری می شوند ، شد. اما با کنترل شرایطی که ریسک وقوع آن را بالا می برند ، می توان از گرفتار شدن به بیماری نامبرده در امان باقی بمانید. مثلا از دکتر خود بخواهید در صورت امکان داروهایی را برای کنترل بیماری تان تجویز نماید که تاثیر کمتری بر روی هورمون ها و بافت های بدن داشته باشد.

هزینه جراحی ژنیکوماستی در تهران

اطلاع از هزینه جراحی، نیازمند مراجعه به بهترین جراح پلاستیک در تهران بوده و پس از انجام معاینات مورد نیاز مشخص می گردد.

تاثیر بزرگ بودن سینه ها در زندگی مردان

سینه های بزرگ ، برای زنان جذابیت زیادی دارد ، اما این موضوع در مردان صدق نمی کند. به همین خاطر زمانی که این عارضه رخ می دهد ، معمولا فرد اعتماد به نفس خود را از دست داده و از تاثیرات منفی روانی آن رنج می برد. برخی از این افراد حتی از حاضر شدن در استخر و محیط های عمومی اجتناب می کنند تا خجالت زده نشوند. جالب است بدانید این مشکل حتی در زندگی زناشویی افراد نیز موثر است. به همین خاطر پیشنهاد می شود این دسته از افراد با مراجعه به یک جراح ژنیکوماستی خوب در تهران ، از بهترین روند درمانی جهت کوچک کردن سینه بهره مند شوند و بدون دغدغه در جمع ها حاضر شوند. برگزیدن بهترین جراح پلاستیک تهران نه تنها بهترین نتیجه را به ارمغان می آورد بلکه ریسک وقوع عوارض را نیز کاهش می دهد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *