مراقبت های بعد از جراحی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک چیست ؟ بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک ، هم چون سایر جراحی ها دارای دوره‌ نقاهت بعد از عمل می باشد ؛ اهمیت آگاهی در رابطه با دوره بهبودی جراحی پلک به میزان روند عمل پلک می باشد ، به همین منظور مقاله ای در رابطه با اقدامات پس از جراحی پلک تهیه کرده ایم تا بیماران بتوانند به اطلاعاتی کافی در این زمینه دست یابند.

هدف از رعایت نکات ذکر شده درباره مراقبت های بعد از جراحی پلک ، کنترل و کاهش میزان تورم و کبودی و در نهایت کاهش مدت زمان دوره بهبودی جراحی بلفاروپلاستی می باشد.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

فوق تخصص پلاستیک ، با توجه به شرایط بیماران تصمیم می گیرد آن ها پس از گذشت ساعاتی از عمل پلک ترخیص شده یا این که شب در بیمارستان بستری شوند.

بروز مقداری قرمزی ، تورم و کبودی در اطراف نواحی برش پس از جراحی پلک مسئله ای عادی و طبیعی می باشد علاوه بر آن ها احتمال آبریزش چشم ها نیز بعد از عمل پلک وجود دارد همانطور که گفتیم بروز تمامی این عوارض عادی است و به تدریج با رعایت مراقبت های مورد نیاز رفع می شود.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

 • بهتر است افرادی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، به مدت 24 ساعت بعد از بلفاروپلاستی تنها نمانده و یک فرد بالغ همراه آن ها باشد.
 • توصیه می شود بیماران تا ۴۸ ساعت پس از جراحی پلک در حین استراحت و خواب دو بالش در زیر سر خود قرار دهند.
 • بهتر است بیماران قبل از احساس درد ، داروهای مسکنی را که پزشک برایشان تجویز کرده است ، مصرف کنند ؛ چرا که پیشگیری از بروز درد راحت ‌تر از کنترل آن می باشد.
 • در حالت کلی بازگشت به حالت طبیعی و توانایی انجام فعالیت‌ های جسمانی سنگین نیازمند گذشت  ۷ الی ۱۰ روز از عمل جراحی پلک می باشد.
 • به افرادی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، توصیه می شود جهت رفع تورم و کبودی از کیسه‌ یخ ( کمپرس یخ ) استفاده کنند.
 • کسانی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند باید در دوره نقاهت آن در صورتی که در حالت خوابیده هستند ، قبل از ایستادن یک دقیقه نشسته و سپس به آرامی بایستند و در صورتی که در حین نشستن یا ایستادن سرگیجه داشتند ، بلافاصله دراز بکشند ؛ در این صورت بیماران می توانند تعادل خود را پیدا کرده و از غش کردن آن ها نیز جلوگیری می شود.
 • کسانی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند باید به مدت یک هفته‌ پس از عمل ، از انجام فعالیت هایی که منجر به خشکی چشم می شود هم چون مطالعه ، تماشای تلویزیون ، کار با کامپیوتر و غیره اجتناب کنند.
 • جراح پلک به بیماران خود توصیه می کند تا مدتی ( چند هفته بعد از عمل پلک ) به منظور جلوگیری از تحریک چشم ‌ها در برابر نور خورشید و باد در منزل و بیرون از منزل از عینک آفتابی استفاده کنند.
 • چشم‌ های افرادی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، در هفته ها‌ی اول پس از عمل بلفاروپلاستی سریع خسته می ‌شود ؛ به همین علت توصیه می شود آن ها در طول روز مدتی چرت زدن بزنند.
 • بیمارانی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، باید تا مدتی بعد از عمل پلک از انجام هر گونه فعالیت سنگین هم چون خم شدن ، بلند و جا به جا کردن اجسام سنگین ، فعالیت‌ های ورزشی و غیره خودداری کنند زیرا انجام این فعالیت ها سبب افزایش جریان خون در چشم ها می شود.
 • توصیه می شود بیماران تا مدتی پس از جراحی زیبایی پلک از گریه کردن خودداری کنند.

ادامه مراقبت های بعد از جراحی پلک

مراقبت از محل برش جراحی پلک

 1. افرادی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، باید نواحی برش‌ های عمل پلک را در طول روز سه مرتبه با آب و صابون بشویند و سپس آن ناحیه را خشک کنند.
 2. جراح پلک ، برای بیماران بعد از عمل پلک یک سری پماد تجویز می کند که استفاده مرتب از آن ها بسیار حائز اهمیت است بنابراین در این باره سهل انگاری نکنید.
 3. پس از جراحی پلک ، بیماران باید به منظور مرطوب نگه داشتن چشم های خود از قطره چشم استفاده کنند.
 4. استحمام بعد از جراحی زیبایی پلک ، منعی ندارد اما بیماران باید توجه کنند که در هنگام شستن و خشک کردن صورت خود با ملایمت برخورد کرده تا از وارد شدن آسیب به ناحیه  عمل پلک خودداری کنند.
 5. استفاده از ویتامین E و کره کاکائو سبب رفع سریع جای زخم‌ های ناشی از عمل پلک می شود.
 6. بانوانی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، بعد از گذشت حدودا 10 روز از عمل بلفاروپلاستی می توانند آرایش کنند.

رژیم غذایی بعد از جراحی پلک

 • بهتر است بیماران پس از به هوش آمدن رژیم غذایی خود را با مواد غذایی نرم و آبکی شروع کنند تا از کم آبی بدن جلوگیری شود.
 • وجود مواد غذایی پروتئین دار در رژیم غذایی بیمارانی که جراحی زیبایی پلک انجام داده اند ، بسیار مهم می باشد.
 • لازم به ذکر است تغذیه بیماران بعد از جراحی پلک بسیار حائز اهمیت است ، بیماران باید تمامی وعده های غذایی خود را مصرف کنند چرا که  در این صورت حال آن ها مساعد تر خواهد بود و علاوه بر آن از میزان درد آن ها نیز کمتر شده و بهبودی نیز سریع تر رخ می دهد.
 • در دوره نقاهت عمل پلک ، به علت کاهش فعالیت احتمال یبوست افزایش می یابد ، به همین علت بهتر است بیماران میوه‌ و سبزیجات را به رژیم غذایی خود اضافه کرده و مصرف مایعات را افزایش دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *