Search
Close this search box.
عوارض عمل بینی گوشتی

عوارض عمل بینی گوشتی

درباره عوارض عمل بینی گوشتی چه می‌دانید؟ با توجه به ساختار بینی گوشتی و غضروف ضعیف آن عوارض جراحی بینی گوشتی می‌تواند شدیدتر باشد. لذا این اقدام، حساسیت بیش‌تری دارد و باید توسط پزشک ماهری انجام شود تا نتیجه مطلوبیاز حاصل شود. در این مقاله قصد داریم در خصوص عوارض عمل بینی گوشتی و عواملی که باعث کاهش یا افزایش این عوارض می‌شود با شما صحبت کنیم و درباره اثرات تغذیه در کاهش این عوارض نیز اطلاعاتی را خدمت شما عزیزان ارائه کنیم، با ما همراه باشید.

عوارض عمل بینی گوشتی

چه عوارض احتمالی بعد عمل بینی گوشتی وجود دارد؟

عوارض احتمالی عمل بینی گوشتی به طور کلی، چندان متفاوت با انواع دیگر نیست. تنها مورد سوال برانگیزی که همواره در مورد عوارض عمل بینی گوشتی مطرح بوده است، موضوع برگشت پذیری آن می باشد. در این بخش بیش‌تر عوارض احتمالی بعد از عمل بینی گوشتی را بررسی می‌کنیم. بینی گوشتی با توجه به ساختاری که داراست، باید توسط جراح ماهری عمل شود تا عوارض احتمالی آن کاهش یابد ولی ممکن است به علت حساسیت‌های موجود در این نوع بینی عوارض احتمالی بعد از عمل پیش بیاید که از قرار زیر است:

 • درد ناشی از عمل
 • کبودی در اطراف چشم و بینی
 • باقی ماندن جای بخیه
 • مشکلات تنفسی
 • بی حس شدن بینی یا بخشی از صورت
 • نامتقارن شدن بینی و تفاوت در شکل سوراخ‌های بینی
 • آسیب به حس چشایی و بویایی
 •  آسیب به بافت بینی
 • بازگشت فرم بینی به حالت قبل از عمل

این عوارض و عوارضی نظیر آن در صورتی که جراح ماهری عمل بینی شما را انجام نداده باشد محتمل‌تر است ولی در صورتی که جراحی توسط پزشک ماهر و با تجربه‌ای انجام شود عوارض احتمالی بعد از عمل بینی گوشتی همانند سایر عمل‌های بینی عادی خواهد بود و بعد از مدتی رفع می‌شود. اگر بعد از عمل بینی گوشتی دچار برخی از عوارض شدید که با گذشت زمان حل نشد باید عمل بینی ترمیمی انجام دهید تا مشکل را رفع کنید.

عواملی که خطر عوارض عمل بینی گوشتی را افزایش می دهند

هر عمل زیبایی عوارضی را با خود به همراه دارد که بعد از مدتی رفع می‌شود، عمل بینی گوشتی نیز از این قاعده مستثنی نیست. ممکن است عواملی باعث شود که خطر عوارض عمل بینی گوشتی افزایش یابد. با توجه به اینکه بینی گوشتی دارای پوست کلفت و غضروف نازک است عمل آن جزء عمل‌های سخت بینی به حساب می‌آید و خطا در حین عمل یا در دوران مراقبت باعث تشدید عوارض عمل بینی گوشتی می‌شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین عوامل را بررسی خواهیم کرد:

 • از جمله عوامل مهمی که می‌تواند خطر عوارض عمل بینی گوشتی را افزایش دهد، برداشتن غضروف در این مدل بینی است. یکی از کارهایی که برای اصلاح ساختار بینی و زیباتر شدن آن حین عمل بینی انجام می‌شود برداشتن غضروف است، با توجه به ضعیف و نازک بودن غضروف در بینی گوشتی این کار باید بسیار با دقت انجام شود و از برداشتن زیاد غضروف در این مدل بینی خودداری شود چرا که باعث افزایش ناهماهنگی در ساختار بینی می‌شود و ممکن است بینی بعد از عمل دوباره به حالت قبل برگردد و یا شرایط آن بدتر شود.
 • ماهر بودن پزشک جراح در عمل بینی بسیار مهم است و این عامل در عمل بینی گوشتی اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند چرا که این عمل بینی نسبت به سایر عمل‌های بینی حساسیت بیشتری دارد و برای ایجاد تغییرات در آن، پزشک باید بسیار ماهر و با تجربه باشد. اگر این جراحی توسط پزشک ماهر و با تجربه‌ای انجام نشود عوارضی که پیش می‌آید شدیدتر می‌شود و یا شما مجبور به عمل مجدد و ترمیمی می‌شوید.
 • مراقبت‌های بعد از عمل در عمل بینی گوشتی بسیار با اهمیت است و اگر کوتاهی شود ممکن است از نتیجه راضی نباشید چرا که به علت ساختار ضعیف غضروفی در این مدل بینی با رعایت نکردن خوب توصیه‌های پزشک عوارض بیش‌تری را نسبت به سایر عمل‌های بینی تجربه خواهید کرد.
 • عوامل آلرژی‌زا یا سرماخوردگی می‌تواند مشکلاتی را برای شما پیش بیاورد. گاهی عطسه و سرفه یا آبریزش‌ بینی می‌تواند باعث شود فرم بینی بعد از عمل نامتقارن شود چرا که عطسه کردن می‌تواند فشار زیادی را به بینی وارد کند و عوارض عمل بینی گوشتی را بیش‌تر کند.

نحوه کاهش خطر عوارض عمل بینی گوشتی

برای اینکه عوارض عمل بینی گوشتی کاهش یابد موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • با آگاهی کامل از ساختار بینی خود، پزشک متخصص، ماهر، متعهد و با تجربه‌ای را برای عمل خود انتخاب کنید.
 • حتما از مشاوره پزشک خود بهره ببرید تا در جریان میزان تغییرات و مراقبت‌های لازم و نحوه عمل (باز یا بسته) قرار بگیرید و با دید باز به سراغ این عمل بروید.
 • حتما توصیه پزشک خود را در مورد مراقبت‌های لازم برای گرفتن نتیجه بهتر در نظر داشته باشید و به طور کامل رعایت کنید.
 • صبر و حوصله به خرج دهید تا بتوانید نتیجه مطلوب را بگیرید. چرا که نتیجه کامل این عمل بعد از مدت یکسال به طور کامل مشخص می‌شود.
 • از انجام ورزش‌هایی سنگین و قدرتی که به بدن فشار وارد می‌کند و می‌تواند باعث تغییر حالت بینی شما شود تا مدت مشخصی که پزشک در نظر گرفته بپرهیزید.
 • مراقب باشید تا بعد از عمل به بینی شما ضربه وارد نشود و خود را در شرایط پرخطر قرار ندهید.
 • مراقبت سلامت خود باشید. سرماخوردگی و عواملی که باعث ایجاد حساسیت در شما شده و سبب ایجاد عطسه و سرفه یا آبریزش بینی می‌شود می‌تواند جلوی نتایج مطلوب جراحی بینی گوشتی را بگیرد و عوارض را تشدید کند. البته به هیچ عنوان حق ندارید جلوی عطسه و سرفه را بگیرید که خطرات زیادی دارد ولی باید مراقب باشید که این شرایط پیش نیاید.

تاثیر تغذیه در کاهش عوارض عمل بینی گوشتی

داشتن رژیم غذایی مناسب می‌تواند تاثیرات مثبتی در کاهش عوارض عمل بینی گوشتی داشته باشد. تغذیه مناسب می‌تواند باعث کاهش استرس و اضطراب شما شود و روند درمان را بهبود بخشد. از آنجایی که به هنگام خوردن و عمل جویدن عضلات صورت تحت تاثیر قرار می‌گیرد بهتر است بعد از عمل به مدت یک هفته از غذاهایی که نیاز زیادی به جویدن ندارند استفاده کنید تا میزان حرکات اعضای صورت به حداقل برسد. از غذاهایی که به علت تند یا شور یا اسیدی و بازی بودن معده را تحریک می‌کند بپرهیزید تا دچار مشکلات گوارشی و تاثیرات منفی آن بر عمل خود نباشید. بعد از عمل بینی بدن شما نیاز به آب دارد و با نوشیدن آب و نوشیدنی‌های مغذی عوارض عمل بینی گوشتی کاهش می‌یابد و دوران نقاهت بعد از عمل نیز راحت‌تر طی می‌شود.

برای کاهش عوارض عمل بینی گوشتی حتما توصیه‌های پزشک خود را جدی بگیرید و مراقب تغذیه خود باشید تا بتوانید نتیجه مطلوبی از عمل بینی خود بگیرید.  عمل بینی گوشتی به علت شرایطی که بینی گوشتی دارد باید به درستی و با حساسیت بیش‌تری انجام شود و پزشک ماهر و با تجربه‌ای این کار را انجام دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *