Search
Close this search box.
جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی

انحراف بینی ، از شایع ترین اختلالات بینی بوده که بسیاری از افراد در سطح جامعه با آن درگیر هستند ؛ در صورت حاد بودن این عارضه ، نیاز به جراحی انحراف بینی خواهد بود. در مقاله پیش رو به بیان مفهوم ، علت انجام جراحی بینی ، علائم و روش درمان آن پرداخته ایم ؛ با ما همراه باشید.

جراحی انحراف بینی

 

جراحی انحراف بینی

جراحي انحراف بيني که در اصطلاح پزشکی تحت عنوان سپتوپلاستی شناخته می شود ؛ به منظور رفع انحراف تیغه سپتوم ، تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. تیغه میانی بینی که تحت عنوان تیغه سپتوم نیز شناخته می شود ، در مرکز بینی قرار گرفته و جداکننده حفره های بینی می باشد ؛ حال در برخی از افراد ، شاهد خواهیم بود که این تیغه در مرکز واقع نشده و به سمت راست یا چپ متمایل شده است ؛ در این صورت گفته می شود ، فرد دچار انحراف بینی است.

 

علل انحراف بینی

علل بروز انحراف بینی ، می تواند در اثر اصابت ضربه یا مادرزادی باشد. از شایع ترین علائم این عارضه، باید به مواردی ؛ از جمله انسداد و خشکی حفره های بینی ، عفونت سینوس ها ، احساس درد در ناحیه سر ، خروپف ، اختلال در تنفس و از این قبیل موارد اشاره کنیم.

 

درمان انحراف بینی

لازم به ذکر است در بسیاری از موارد که انحراف بینی ، منجر به بروز مشکلاتی که در فوق به آن ها اشاره شد ، نشود ؛ در واقع انحراف بینی خفیف باشد ، نیاز به درمان وجود نخواهد داشت ؛ در غیر این صورت ، درمان الزام می یابد و تنها راه درمان قطعی این عارضه ، انجام جراحی انحراف بینی است.

جراحی انحراف بینی

 

عمل انحراف بینی و زیبایی همزمان

در برخی از مواقع انحراف بینی در بعضی از افراد ، به قدری شدید است که بر روی فرم ظاهری بینی آن ها نیز تاثیر گذاشته و منجر به کجی بینی می گردد ؛ در این صورت امکان انجام همزمان جراحی انحراف بینی و زیبایی ، وجود خواهد داشت ؛ در طی این جراحی ، پزشک علاوه بر رفع انحراف تیغه سپتوم ، به اصلاح ایرادات ظاهری بینی نیز می پردازد.

عوارض عمل انحراف بینی

در برخی از موارد ممکن است افراد از نتیجه جراحی رضایت کامل نداشته باشند که در این صورت توصیه می شود افراد مجددااقدام به انجام جراحی ترمیمی بینی نمایند. از دیگر خطرات احتمالی مرتبط با این جراحی که بسیار نادر می باشد می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • خونریزی شدید
  • به جای ماندن آثار زخم و بخیه ها
  • ایجاد سوراخ در تیغه بینی
  • تغییر شکل
  • عدم تقارن
  • تغییر رنگ پوست
  • کاهش حس بویایی
  • عفونت

البته در این بین لازم است گفته شود که در صورتی که فرد به تمامی نکات مراقبتی توجه نماید و در انتخاب پزشک خود دقت بسیار زیادی را صرف کند می تواند احتمال بروز این عوارض را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

دوره نقاهت بعد از جراحی انحراف بینی

این جراحی در صورتی که عارضه ای را به دنبال نداشته باشد به صورت سرپایی انجام می شود. به طور کل می توان گفت فرد پس از انجام این عمل نیازی به بستری در بیمارستان ندارد و فرد می تواند در همان روز بعد از گذشت چند ساعت به منزل باز گردد. در طول دوره نقاهت این عمل متورم شدن بینی و احساس درد کاملا طبیعی بوده و نباید جای نگرانی برای فرد ایجاد نماید.

معمولا برای کاهش درد پزشک مسکن های را تجویز می کند تا بیمار پس از جراحی برای کنترل و مدیریت درد مصرف نماید. پانسمان روی بینی نیز پس از گذشت یک الی دو رو با مشورت پزشک برداشته می شود. در دوره نقاهت از بیمار خواسته می شود که از مصرف دارو های ضد انقعاد خون ، مشروبات الکلی و دخانیات اجتناب فرماید چرا که مصرف آن ها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.

جراحی انحراف بینی

 

مدت زمان عمل انحراف بینی

مدت زمان انجام جراحی انحراف بینی به عوامل مختلفی از قبیل شدت انحراف ، وضعیت بیمار ، روش مورد استفاده جراح ، نوع بینی و غیره بستگی دارد. اما به طور کل می توان گفت این عمل حدودا بین 30 الی 90 دقیقه طول می کشد.

جراحی انحراف بینی با لیزر

یکی از عباراتی که در زمینه جراحی دماغ، بسیار به گوش می رسد ؛ عمل بینی یا جراحی انحراف با لیزر ، است ؛ در این رابطه باید ذکر کرد که در حال حاضر ، به هیچ عنوان امکان انجام جراحی با استفاده از تکنولوژی لیزر ، وجود نداشته و تمامی مطالب موجود در این باره صرفا تبلیغاتی بوده و به هیچ وجه جنبه علمی ندارند.

هزینه جراحی انحراف بینی

هزینه این جراحی ، در هر فرد با توجه به پارامترهای بسیار متغیر می باشد ؛ از این رو به افراد توصیه می گردد در صورت کسب اطلاعات بیشتر در این باره ، به جراح بینی مراجعه نمایند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *