مراقبت های بعد از جراحی گوش

مراقبت های بعد از جراحی گوش

مراقبت های بعد از جراحی گوش : جراحی زیبایی گوش که در علم پزشکی به آن اتوپلاستی نیز می گویند ، راهی برای رفع عیوب ظاهری گوش می باشد. کسانی که به طور مادرزادی دارای گوش های بزرگ ، کوچک ، برجسته ، نامتقارن و دیگر مشکلات این چنینی در گوش های خود هستند ، می توانند به کمک این عمل زیبایی ، ایراد گوش خود را برطرف نموده و به یک گوش نرمال و طبیعی دست پیدا کنند. علاوه بر این افرادی که در اثر حادثه دچار آسیب ظاهری در گوش خود شده اند نیز کاندید مناسبی برای انجام عمل جراحی اتوپلاستی هستند.

مسلما برای آنکه در انتها با یک نتیجه رضایت بخش روبرو شوید ، نیاز است که در انتخاب فوق تخصص پلاستیک دقت لازم و کافی را داشته باشید ؛ اما مورد دیگری که می تواند در کسب نتیجه برتر موثر و مفید باشد ، مراقبت بعد از عمل زیبایی گوش است.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

شما می توانید با رعایت صحیح و مو به مو اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی گوش دوران نقاعت خود را آسان تر نموده و روند بهبودی را تسریع نمایید ؛ لذا واجب است که با این نکات و اقدامات به طور دقیق آشنا باشید. از این رو بر خود واجب دانستیم طی مقاله رو به رویتان لیستی از مراقبت های بعد از عمل اتوپلاستی تهیه نموده و در اختیار شما بزرگواران قرار دهیم.

تغذیه پس از جراحی زیبایی گوش

از عمده سوالاتی که برای داوطلبان جراحی اتوپلاستی پیش می آید این است که

بعد از عمل گوش چه بخوریم

در این رابطه باید ذکر نمود که تغذیه و برنامه غذایی ویژه ای پس از جراحی گوش مورد نیاز نیست و تنها مطلبی که باید در این زمینه به آن توجه داشته باشید این است که از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید ؛ چرا که با توجه به اتصال انتهای فک به گوش ، لذا حرکت های زیاد و شدید فک می تواند به گوش ها فشار آورده و درد و تورم آن را تشدید نماید. بنابراین توصیه می شود تا زمان بهبودی ، حدالامکان از مواد غذایی نرم استفاده کنید.

همچنین با توجه به اینکه ید میزان تورم را افزایش می دهد ؛ لذا بهتر است مصرف آن را به حداقل برسانید.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی گوش

یکی از مواردی که در دسته مراقبت های بعد از جراحی گوش قرار می گیرد ، طرز خوابیدن بعد از عمل گوش می باشد. دو نکته که باید در این رابطه مد نظر داشته باشید این است که:

به منظور کاهش میزان تورم ایجاد شده ، لازم است از دو بالش زیر سر خود استفاده کرده و سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید تا مایعات میان بافتی ، سریعتر ، از زیر پوست تخلیه گردند.

همچنین باید دقت داشته باشید گوشی که تحت عمل جراحی قرار گرفته است با زمین یا بالش تماس نداشته و به آن فشاری وارد نشود.

برخی اقدامات دیگر که نیاز است رعایت کنید:

  • در نظر داشته باشید که داروهای تجویز شده برای شما به منظور تسهیل و تسریع روند بهبودی می باشد ، به همین دلیل نیاز است که آن ها را به موقع و به طور کامل مصرف کنید.
  • سیگار و دخانیات موجب اختلال در روند ترمیم بافت ها می شود ؛ لذا باید تا زمان بهبودی زخم ها ، استعمال هرگونه مواد مخدر را ترک نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

  • افزایش گردش خون می تواند به گوش فشار بیاورد ؛ بنابراین از انجام فعالیت های پرتحرک و بلند کردن اجسام سنگین خودداری نمایید.
  • از انداختن باد در گوش های خود پرهیز کنید.
  • باید مراقب باشید در گوش هایتان آب نرود زیرا می تواند موجب بروز عفونت گردد ؛ از این رو توصیه می شود تا زمان تعیین شده توسط جراح معالج از رفتن به استخر و سونا اجتناب نمایید.

برخی از نکاتی که ممکن است بعد از جراحی گوش با آن ها مواجه شوید به شرح زیر است:

  1. احساس درد و ناراحتی پس از عمل جراحی گوش غیر قابل انکار می باشد ؛ لذا می توانید برای تسکین آن از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشکتان استفاده کنید.
  2. احتمالا تا 5 هفته پس از عمل اتوپلاستی صداهایی را در گوش خود احساس نمایید ؛ این امر طبیعی بوده و به مرور برطرف خواهد شد.
  3. ممکن است گوشی را که عمل کرده اید کم شنوا شود ؛ در این صورت نیازی به نگرانی و اضطراب نیست زیرا علت این موضوع مایعات و پانسمان داخل گوش می باشد.
  4. هنگامی که با خروج خونابه بعد از عمل گوش مواجه شدید لازم است که به پزشک خود اطلاع دهید.

پاسخ

سه × یک =

Call Now Buttonتماس با دکتر