مراقبت های بعد از جراحی بینی

درباره مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی یکی از پارامترهای مهم و ضروری برای کسب نتیجه قابل قبول در جراحی بینی می باشد. اگر شما از متقاضیان عمل جراحی زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) هستید ، بهتر است مقاله زیر را مطالعه بفرمایید ؛ زیرا با رعایت این نکات و اقدامات می توانید به بهبودی هر چه سریعتر خود کمک کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

ورم بعد از عمل بینی

تورم و کبودی بعد از عمل بینی یک امر اجتناب ناپذیر و کاملا طبیعی می باشد ؛ اما با گذشت زمان و مراقبت های درست این ورم و کبودی به مرور ( معمولا در مدت 10 روز ) از بین خواهد رفت. پس توصیه می شود آرامش خود را حفظ کرده و به کمک کمپرس یخ و در فاصله زمانی 20 دقیقه ای نواحی که دچار کبودی شده است را کمپرس نمایید تا روند رفع کبودی تسریع شود.

تغذیه بعد از عمل بینی

مصرف تغذیه مناسب پس از عمل بینی یکی از مراقبت های پراهمیت است ؛ زیرا داشتن یک رژیم غذایی اصولی و دقیق می تواند مدت زمان بهتر شدن بیمار را به حداقل برساند. در ادامه به نکات مربوط به تغذیه بعد از عمل بینی می پردازیم :

  • توجه داشته باشید که تا مدتی پس از عمل رینوپلاستی از خوردن غذاهای داغ و سفت که نیاز به جویدن دارند ، پرهیز کنید.
  • اغلب به بیمار گفته می شود تا 4 روز اول فقط غذاهای نرم و آبکی میل کند و از روز پنجم می تواند خوردن غذاهای معمول را نیز شروع کند.
  • نمک و قهوه موجب افزایش تورم می شود ؛ لذا تا اتمام دوران نقاهت مصرف آن ها را به حداقل برسانید.
  • از آنجایی که عمل مکیدن به بینی فشار وارد می کند ، بنابراین از نوشیدن مایعات با نی خودداری نمایید.
  • بهتر است ، آب میوه های طبیعی را جایگزین آب میوه های صنعتی و کمپوت کنید.
  • همچنین از نوشیدن آب کرفس غافل نشوید ؛ زیرا آب کرفس تاثیر شگرفی در کاهش تورم و کبودی ناشی از عمل بینی دارد.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

هر چند که خمیازه کشیدن تاثیری در نتیجه عمل رینوپلاستی ندارد ؛ اما توصیه می شود تا جوش خوردن بخیه ها ، در صورت امکان خمیازه های خود را کنترل کنید و به هنگام بروز آن ، خیلی دهان خود را باز نکنید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

با توجه به اینکه پس از عمل رینوپلاستی امکان خونریزی های زیر پوستی وجود دارد پس بهتر است تا چند روز اول به هنگام خوابیدن به کمک 2 یا 3 بالش سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید تا این مایعات میان بافتی در زیر پوست بینی تجمیع نشده و موجب تورم نشوند.

شستشوی بینی بعد از عمل

شستشوی بینی پس از انجام عمل رینوپلاستی نیز از مهمترین مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد. سرم شستشوی بینی سدیم کلراید موجب کاهش تورم بینی شده و انجام این عمل ( با روش صحیح ) به تنفس بهتر بیمار کمک می کند. همچنین به دلیل وجود بخیه های جذبی داخل بینی ، امکان ایجاد عفونت و بوی بد در آن وجود دارد که انجام عمل شستشو بینی از بروز این مشکلات هم پیشگیری می کند.

پاسخ

4 × 3 =

Call Now Buttonتماس با دکتر