ماموپلاستی

ماموپلاستی چیست ؟

در علم پزشکی جراحی کوچک کردن سینه را ماموپلاستی می نامند. هنگامی که آقایان ، اقدام به کوچک کردن سینه خود کنند جراحی کوچک کردن سینه ، با نام ژنیکوماستی شناخته  می شود. منظور از انجام این جراحی ، کوچک کردن سایز سینه با توجه به اندام افراد می باشد به این صورت که جراح سینه اقدام به برداشتن غدد ، چربی و پوست اضافی سینه می کند.

اگر شما قصد انجام جراحی ماموپلاستی ، را دارید باید به این نکته توجه کنید که جراح سینه متخصص و زبده ، تاثیر به سزایی در نتیجه جراحی سینه دارد بنابراین به هنگام انتخاب جراح سینه ، بسیار دقت کنید . دکتر وهاب آسترکی ، فوق تخصص جراح پلاستیک جزء بهترین جراحان سینه می باشند می توانید به منظور جراحی سینه به ایشان مراجعه کنید.

ماموپلاستی

مراحل جراحی ماموپلاستی

جراحی کوچک کردن سینه ، تنها با بیهوشی عمومی انجام می گیرد ، پس از بیهوش شدن بیمار ، جراح سینه برش ها را جهت خارج کردن بافت و پوست اضافی ایجاد می کند.

جراح سینه ، می تواند برش را در یکی از ناحیه های : برش گرد در دور سینه ، برشی شبیه به حفره کلید در اطراف هاله سینه و برش به شکل T برعکس ایجاد کند. پس از ایجاد کردن برش و حذف بافت های اضافی سینه ، جراح سینه اقدام به شکل دهی سینه کوچک شده می کند و سپس ناحیه برش خورده را بخیه می زند ، در برخی از مواقع جای نوک سینه نیز تغییر پیدا می کند و معمولا بالاتر از مکان اصلی خود قرار می گیرد.

در بعضی از مواقع جراح سینه ، یک لوله را در زیر پوست سینه به طور موقت قرار می دهد تا خون های تجمع شده ، به وسیله آن لوله تخلیه شوند. پس از بخیه زدن برش ها ، جراح سینه را پانسمان می کند ، زمان برداشتن پانسمان ها بستگی به شرایط بیمار و نظر پزشک دارد. با انجام جراحی ماموپلاستی ، افتادگی سینه نیز رفع می شود.

جای اسکارها پس از جراحی سینه ، با گذشت زمان کم رنگ تر شده و در نهایت از بین می برند و معمولا جای برش ها به وسیله سوتین و مایو پوشانده می شوند.

نتیجه جراحی کوچک کردن سینه ، بلافاصله پس از اتمام جراحی سینه قابل مشاهده است اما نتیجه نهایی آن پس از رفع ورم مشخص می شود.

کاندیدای مناسب جهت جراحی ماموپلاستی

 1. افرادی که در سلامت کامل جسمی و روحی می باشند.
 2. بانوانی که به علت سینه های بزرگ از انجام فعالیت های ورزشی معذوراند.
 3. اشخاصی که سینه آن ها متقارن نمی باشد.
 4. بانوانی که به علت گذراندن دوره های بارداری و شیردهی ، سینه آن ها دچار افتادگی شده است.
 5. بانوانی که سینه آن ها بیش از اندازه بزرگ می باشد.
 6. اشخاصی که به علت داشتن سینه های بزرگ اعتماد به نفس خود را از دست داده اند.

ماموپلاستی

انجام جراحی ماموپلاستی به چه کسانی توصیه نمی شود ؟

 1. افرادی که بیماری قلبی دارند.
 2. کسانی که مبتلا به بیماری دیابت می باشند.

اقدامات قبل از جراحی سینه

 • اولین و مهم ترین گام برای انجام جراحی کوچک کردن سینه ، انتخاب جراح سینه می باشد.
 • در صورتی که مبتلا به بیماری خاصی می باشید یا در گذشته به بیماری خاصی مبتلا بوده اید بهتر است پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • اگر بیمار ، از داروی خاصی استفاده می کند یا نسبت به دارویی حساسیت دارد باید به جراح سینه خود اطلاع دهد.
 • روز قبل از جراحی سینه استحمام کنید.
 • تمامی آزمایشاتی که جراح سینه ، برایتان تجویز کرده است را انجام دهید.
 • در روز جراحی سینه ، با تمامی آزمایشات خود به همراه یک نفر ، یک ساعت قبل از شروع جراحی در بیمارستان حضور داشته باشید.
 • شما باید مدتی قبل از جراحی کوچک کردن سینه ، مصرف سیگار و الکل را ترک کیند زیرا این موارد باعث ایجاد اختلال در حین جراجی سینه می شوند.
 • از مصرف داروهایی مانند پروفن و آسپرین که باعث رقیق شدن خون می شود ، اجتناب نمایید زیرا ممکن است باعث خونریزی در حین جراحی شوند.
 • بیمار ، باید از 8 ساعت قبل از جراحی سینه از خوردن و آشامیدن پرهیز کند زیرا باید در روز جراحی ناشتا باشد.

مراقبت های بعد از جراحی ماموپلاستی

 • معمولا احساس درد در بیماران ، پس از اتمام جراحی سینه بسیار خفیف می باشد که با مصرف مسکن می توان آن را کنترل کرد.
 • به منظور رفع کبودی و ورم ، بیمار می تواند از کمپرس یخ و گرم استفاده کند به این صورت که تا 3 روز اول از کمپرس یخ و پس از آن از کمپرس آب گرم استفاده کند.
 • بیماران ، باید حداقل تا چند هفته پس از جراحی سینه از انجام فعالیت های سنگین اجتناب کنند اما این موضوع به معنی نمی باشد که بیمار به طور مطلق استراحت کند ( استراحت مطلق ممکن است باعث لخته شدن خون در پاها شود ).
 • شما باید نمک و اودیه های تند را تا مدتی پس از جراحی سینه ، از رژیم غذایی خود حذف کنید زیرا این موارد تشدید کننده ورم می باشند.
 • بهتر است از مواد غذایی که دارای ویتامین ث می باشند ، استفاده کنید زیرا در کاهش ورم تاثیر گذارند.
 • داروهایی که توسط جراح سینه برایتان تجویز شده است را سر ساعت مصرف کنید.
 • بیماران باید تا مدتی از سوتین ماموپلاستی مخصوص استفاده کنند ، پزشکان توصیه می کنند به هنگام خواب از سوتین استفاده نشود.
 • شما باید تا مدتی از استعمال سیگار اجتناب نمایید ، زیرا ماده ای به نام نیکوتین در سیگار وجود دارد که باعث به وجود آمدن اخلال در دوره بهبودی می شود.
 • بیماران پس از جراحی کوچک کردن سینه تا مدتی از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل پرهیز کنند ؛ زیرا باعث افزایش ورم می شود.
 • بیماران باید تا مدتی پس از جراحی سینه ، به پشت و به صورت طاق باز بخوابند.
 • مصرف مواد غذایی که امگا 3 دارند ، به بیمارانی که جراحی سینه انجام داده توصیه می شود.
 • بیماران باید در طول روز کمی راه بروند.
 • معمولا بیماران پس از گذشت 2 روز از جراحی سینه می توانند استحمام کنند ، اما بهتر است در این مورد با پزشک مشورت نمایند.

ماموپلاستی

عوراض جراحی کوچک کردن سینه

انتخاب جراح سینه ، با نتیجه جراحی سینه رابطه ای مستقیم دارد یعنی اگر جراح سینه ای که شما انتخاب کرده اید به اندازه کافی با تجربه باشد ؛ شما پس از جراحی مشکلی برایتان پیش نمی آید اما اگر جراح سینه متخصص و زبده نباشد ، امکان به وجود آمدن عوارضی مانند عفونت ، بی حسی در نوک سینه ، درد شدید ، خونریزی ، غیرقرینگی سینه ها ، از دست دادن توانایی شیردهی ، سفت شدن بافت سینه ، نیاز به جراحی مجدد و غیره وجود دارد ؛ بنابراین شما باید در انتخاب جراح سینه بسیار دقت کنید.

نتیجه جراحی ماموپلاستی

مدت زمان ماندگاری جراحی سینه ، در بیماران متفاوت است و بستگی به رعایت مراقبت های پس از جراحی دارد ؛ به عنوان مثال مواردی ؛ همچون افزایش وزن ، بارداری ، شیردهی و غیره باعث بزرگ شدن سینه ، پس از جراحی ماموپلاستی می شود .

اما به طور کلی ، مدت زمان ماندگاری جراحی کوچک کردن سینه بسیار طولانی می باشد.

دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

دوره بهبودی پس از جراحی کوچک کردن سینه ، بستگی به شرایط بدن بیمار دارد ؛ اما معمولا پس از گذشت 1 هفته بیماران می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند ؛ اما باید از انجام فعالیت و ورزش های سنگین تا مدتی خودداری کنند.

هزینه ماموپلاستی

قیمت نهایی جراحی کوچک کردن سینه ، بسته به عواملی در هر فرد متفاوت می باشد ؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره به پزشک مراجعه نمایید.

 

 

پاسخ

7 + 15 =

Call Now Buttonتماس با دکتر