بلفاروپلاستی

جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

بلفاروپلاستی یک جراحی در راستای اصلاح افتادگی پلک بالا و پایین است. این جر احی کاربردهای زیادی دارد. به این علت که انجام این اقدام در زیبایی چهره تاثیر به سزایی دارد. شاید برایتان جالب باشد بدانید شایع‌ترین جراحی زیبایی پس از رینوپلاستی، جراحی پلک است. چشم‌ها از مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی به شمار می‌آید و افتادگی پلک یا پف چشم تاثیر به سزایی در زیبایی چشم ها دارد و باعث می‌شود چشم ها پیر و خسته به نظر برسد. به همین دلیل افراد زیادی اقدام به عمل پلک می کنند تا بتوانند شادابی را به چشمان خود را برگردانند. زمانی که افتادگی پلک بیش از حد باشد در صورتی که باعث بروز مشکلاتی مانند کاهش دید در فرد شود، در این حالت عمل بلفاروپلاستی نیز حالت درمانی پیدا می کند.

عمل بلفاروپلاستی چیست؟

عمل زیبایی پلک یا همان بلفاروپلاستی، به منظور اصلاح افتادگی پلک انجام می‌شود . هدف از انجام این جراحی رفع پف و افتادگی پلک ، رفع چربی اضافی پلک ، اصلاح مدل چشم ، درمان مشکلات مادرزادی و … است. بیماران باید بدانند با انجام جراحی پلک نمی توان خطوط پنجه کلاغی ( چین و چروک هایی که در اثر اخم و خنده به وجود آمده اند ) را از بین برد ، تنها بعضی از چروک‌های خفیف دور چشم ناپدید می شوند. این جراحی با ایجاد یک برش ظریف در پلک بالا یا پایین و یا هر دوی آن‌ها بسته به نیاز متقاضی انجام می‌شود.

عمل زیبایی پلک

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین

اینکه کدام یک از پلک های شما نیاز به انجام اقدامات زیبایی دارند، با مشورت با بهترین جراح پلاستیک در تهران مشخص می‌شود.

 • بلفاروپلاستی پلک بالا : شامل برداشتن پوست و چربی اضافی از پلک بالا است. این کار می‌تواند باعث شود که چشم‌ها بازتر به نظر برسند و خستگی و خواب‌آلودگی چهره از بین برود. هدف از بلفاروپلاستی پلک بالا رفع افتادگی پلک ، پف چشم و از بین بردن پوست اضافی پلک است ، برش جراحی پلک بالا ، بر روی رویش خط مژه یا چین های طبیعی پلک ایجاد می شود. پس از ایجاد برش و تخلیه کیسه های چربی ، جراح پلک جای برش ها را بخیه می زند.
 • بلفاروپلاستی پلک پایین : شامل برداشتن پوست و چربی اضافی و همچنین جابه‌جایی یا برداشتن عضلات و چربی از زیر چشم است. این کار می‌تواند باعث شود که پف زیر چشم و سیاهی دور چشم از بین برود و ظاهر جوان‌تری به چهره داده شود. منظور از انجام جراحی پلک پایین ، از بین بردن پف پلک پایین است. به این صورت که توسط جراح پلک ، در داخل پلک پایین یا بر روی خط مژه‌های پلک پایین برش ایجاد می شود و جراح پلک اقدام به برداشتن پوست اضافی و کیسه‌های چربی می‌کند. با از بین رفتن چربی‌ها ، پوست پلک صاف می‌شود و باعث جوان‌تر به نظر رسیدن چشم‌ها می شود. اگر جراحی زیبایی پلک تحتانی توسط ، جراح مجرب انجام نشود، ممکن است باعث بروز مشکلاتی از قبیل گرد شدن چشم ، برگشتگی پلک پایین ، آشکار شدن سفیدی زیر چشم و غیره در بیمار شود.

در هر دو جراحی پلک بالا و پایین جای هیچ گونه زخم و بخیه ای باقی نمی ماند زیرا آن ها توسط چین های طبیعی چشم پوشانده می شوند.

هدف اصلی جراحی بلفاروپلاستی چیست؟

این جراحی برای رفع مشکلات زیر ، انتخاب ایده آلی است :

 • پف و افتادگی پلک فوقانی
 • وجود پوست اضافه در پلک بالایی به طوریکه در بینایی تاثیر گذاشته باشد.
 • جمع شدن پوست اضافی در پلک تحتانی و پف آن

خوب است متقاضیان از این مسئله مطلع باشند که عمل زیبایی پلک می‌تواند به طور همزمان با پروسه‌های دیگری مثل لیفت صورت و لیفت ابرو به انجام برسد. بدین نحو زیبایی و جوانی چهره دو چندان می شود.

چه کسانی برای جراحی پلک کاندیدای مناسبی هستند ؟

اگر بخواهیم به لحاظ سنی بهترین کاندیدهای عمل زیبایی پلک را تعیین کنیم ، مردان و زنانی که 30 سالگی را پشت سر گذاشته‌اند، در این گروه قرار می‌گیرند. چرا که در این بازه سنی احتمال وقوع افتادگی پلک به خاطر بالا رفتن سن وجود دارد.
البته شایان ذکر است که برخی افراد به طور مادرزادی به این مشکل دار هستند که در این صورت در سنین پایین تر هم می توانند جهت انجام بلفاروپلاستی اقدام کنند.

برای اینکه یک گزینه خوب برای جراحی زیبایی پلک شناخته شوید ، بایستی نسبت به این عمل واقع بین باشید و نتیجه غیر معقولی را از جراح درخواست نکنید. از نظر سلامتی ، لازم است فرد درگیر بیماری نباشد. به طور کلی گفته می‌شود ، در جلسه مشاوره اگر به هر یک از بیماری های زیر مبتلا هستید ، به پزشک اطلاع دهید :

 • بیماری های چشم مثل آب سیاه ، خشکی چشم یا جدا شدگی شبکیه
 • اختلال های مرتبط با غده تیروئید
 • بیماری های قلبی – عروقی و فشار خون
 • دیابت

مزایای انجام جراحی بلفاروپلاستی

از جمله مزایای جراحی زیبایی پلک برای افرادی است که دچار افتادگی پلک هستند. این جراحی برای افرادی که کاندید مناسب آن هستند، مزایایی می دهد که شامل موارد زیر است.

 • افزایش اعتماد به نفس
 • افزایش دامنه دید در صورت دارا بودن پتوز چشم
 • از بین رفتن خستگی چشم و در کل چهره
 • ماندگاری بالا
 • ظاهری جوان تر

اقدامات قبل از جراحی زیبایی پلک

قبل از عمل زیبایی پلک لازم است اقداماتی را رعایت کنید. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیماران باید حداقل به مدت 2 هفته قبل از جراحی پلک از مصرف سیگار و از 48 ساعت قبل از آشامیدن الکل اجتناب نمایند.
 • باید تا مدتی از خوردن داروهایی مانند پروفن که باعث رقیق شدن خون می شود پرهیز کنید.
 • اگر شما بیماری خاصی دارید باید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر بیمار از داروی خاصی به مدت طولانی استفاده می‌کند باید پزشک خود را در جریان قرار دهد.
 • هنگام مراجعه به کلینیک جهت انجام عمل پلک، بهتر است بیمار هیچ گونه آرایشی نداشته باشد.

مراحل جراحی پلک

مراحل عمل بلفاروپلاستی باتوجه به نحوه انجام جراحی و همچنین انتظارات شما در جزئیات متفاوت است اما به طور کلی، این جراحی شامل مراحل زیر می‌شود:

00:59
truncate dir-rtl

بلفاروپلاستی | دکتر آسترکی فوق تخصص پلاستیک

مرحله اول بیهوشی موضعی

در ابتدا برای آنکه بیمار دردی احساس نکند، لازم است بی حسی موضعی انجام شود و یا مراجع تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد. در کل جراحی پلک یک پروسه سرپایی است ، از این نظر که پس از عمل اکثر بیماران بستری نمی‌شوند و می‌توانند به خانه بازگردند. این پروسه می‌تواند تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی به همراه تزریق آرام‌بخش درون وریدی به انجام برسد. تکنیک بیهوشی در جلسه مشاوره از سوی جراح پس از بررسی شرایط بیمار مشخص می‌شود.

مرحله دوم ایجاد برش

برش را با توجه به نوع عمل پلک در قسمت مورد نظر ایجاد می کند سپس پوست پلک را بر میدارد تا بتواند به بافت‌ها و چربی‌های اضافی پوست دسترسی داشته باشد.

انجام اقدامات جراحی

پس از برداشتن پوست و کیسه‌های چربی محل برش زده بخیه زده می‌شود و جراحی به اتمام می‌رسد.

مدت زمان انجام جراحی ، بستگی به گستردگی جراحی دارد و نمی توان زمان مشخصی برای آن اعلام کرد. نتیجه جراحی زیبایی پلک بلافاصله پس از عمل مشخص نیست و به چند هفته زمان نیاز دارد تا نتیجه نهایی مشخص شود.

بلفاروپلاستی

کاندیدهای مناسب جهت انجام عمل زیبایی پلک

برای آنکه بدانید بلفاروپلاستی برای شما مناسب است یا خیر، لازم است ابتدا با بهترین جراح زیبایی پلک در این خصوص مشورت کنید. اما به طور کلی بدانید موارد زیر موجب می‌شود این جراحی زیبایی برای شما مناسب باشد:

 1. افرادی که از نظر جسمی و روحی در سلامت کامل باشند.
 2. افرادی که به علت وراثت ، پف پلک دارند.
 3. کسانی که با بالا رفتن سن دچار افتادگی پلک شده اند.

نتیجه عمل جراحی زیبایی پلک

عمل زیبایی پلک نیز مانند دیگر جراحی های زیبایی دائمی نیست و مدت زمان ماندگاری آن به شرایط زندگی بیماران بستگی دارد اما در حالت کلی با افزایش سن و ضعیف شدن عضلات پوست ممکن است بیمار دوباره دچار افتادگی پلک شود. اما از آنجایی که این یک اقدام جراحی برای اصلاح پلک است، از بین رفتن نتیجه ممکن است زمان‌بر باشد.

به همین ذکر می‌شود نتایج بلفاروپلاستی دائمی است. با این حال، پلک ها با افزایش سن به طور طبیعی پیر می‌شوند و ممکن است در نهایت نیاز به عمل جراحی دیگری داشته باشید.

مراقبت های قبل از انجام بلفاروپلاستی

مهم است که انتظارات واقع بینانه ای از نتایج جراحی زیبایی پلک داشته باشید. این عمل نمی تواند چین و چروک های صورت یا افتادگی پوست را به طور کامل از بین ببرد. با این حال، می تواند به طور قابل توجهی ظاهر پلک های شما را بهبود بخشد و شما را جوان تر و شاداب تر نشان دهد.

اگر به دنبال انجام جراحی زیبایی پلک هستید، مهم است که با یک جراح پلاستیک یا جراح چشم که در این زمینه تجربه دارد مشورت کنید. جراح می تواند در مورد مزایا و معایب عمل با شما صحبت کند و به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا بلفاروپلاستی برای شما مناسب است یا خیر. از جمله اقدامات و مراقبت های قبل بلفاروپلاستی شامل مواردی می‌شود که در ادامه مقاله به آن می‌پردازیم:

 • جراح ممکن است از شما بخواهد قبل از عمل آزمایش خون انجام دهید. این آزمایشات برای بررسی سلامت کلی شما و اطمینان از اینکه شما به طور ایمن می توانید تحت عمل جراحی قرار بگیرید، انجام می‌شود.
 • شما باید مصرف برخی از داروها، مانند آسپرین، ایبوپروفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) را دو هفته قبل از عمل قطع کنید. این داروها می توانند خونریزی را افزایش دهند. شما همچنین باید مصرف هر گونه مکمل گیاهی یا ویتامین را که ممکن است بر لخته شدن خون تأثیر بگذارد، دو هفته قبل از عمل قطع کنید.
 • سیگار کشیدن می تواند روند بهبودی را کند کرده و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. شما باید حداقل دو هفته قبل از عمل و دو هفته بعد از آن از سیگار کشیدن خودداری کنید.
 • اگر فشار خون بالا دارید، باید قبل از عمل آن را کنترل کنید. فشار خون بالا می تواند خطر خونریزی در حین عمل را افزایش دهد.
 • در شب قبل از عمل، صورت خود را با صابون ملایم بشویید. شما همچنین باید هر گونه آرایش یا محصولات مراقبت از پوست را از روی صورت خود پاک کنید.
 • در روز عمل، لباس های راحت و گشاد بپوشید. شما همچنین باید یک همراه داشته باشید که شما را به خانه ببرد و در طول دوران نقاهت از شما مراقبت کند.

اگر بلفاروپلاستی می‌کنید، بدانید که

این جراحی یکی از جمله روش های زیبایی پلک بالا و پایین است که تحت یک اقدام جراحی قابل انجام است. در متن مقاله به هر آنچه باید در خصوص انجام این روش جراحی بدانید و همچنین مزایای آن پرداختیم. دانستیم که این جراحی لازم است تحت نظارت بهترین جراح پلاستیک در تهران انجام شود تا نتایج مطلوب خود را داشته باشد. در صورتی که سوالی دارید، می‌‎توانید آن را در بخش نظرات با دکتر وهاب آسترکی مطرح کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *