جراحی پلک

جراحی پلکجراحی پلک

در علم پزشکی ، جراحی زیبایی پلک را بلفاروپلاستی می نامند. شایع ترین جراحی زیبایی در کشور ما پس از جراحی زیبایی بینی ، جراحی پلک می باشد.

چشم ها جزء مهم ترین اجزا صورت به شمار می آیند زیرا آن ها نشان دهنده حالات درونی انسان ها هستند ، افتادگی پلک یا پف چشم تاثیر به سزایی در زیبایی چشم ها دارد و باعث پیر و خسته به نظر رسیدن چشم می شود به همین دلیل افراد زیادی اقدام به جراحی زیبایی پلک می کنند تا بتوانند شادابی را به چشمان خود را برگردانند.

زمانی که افتادگی پلک بیش از حد باشد در صورتی که باعث بروز مشکلاتی مانند کاهش دید در فرد شود در این حالت جراحی پلک حالت درمانی پیدا می کند.

جراحی پلک چیست ؟

جراحی پلک تقریبا ساده است و خطری برای بیمار ندارد. جراحی زیبایی پلک یا همان بلفاروپلاستی به منظور بازسازی و ساختن پلک انجام می شود . هدف از انجام این جراحی رفع پف و افتادگی پلک ، رفع چربی اضافی پلک ، اصلاح مدل چشم ، درمان مشکلات مادرزادی و غیره می باشد.

بیماران باید بدانند با انجام جراحی پلک نمی توان خطوط پنجه کلاغی ( چین و چروک هایی که در اثر اخم و خنده به وجود آمده اند ) را از بین برد ، تنها بعضی از چروک های خفیف دور چشم ناپدید می شوند.

جراحی پلک

مراحل جراحی پلک

ابتدا جراح پلاستیک ، برش را با توجه به نوع جراحی پلک در قسمت مورد نظر ایجاد می کند سپس پوست پلک را بر میدارد تا بتواند به بافت ها و چربی های اضافی پوست دسترسی داشته باشد پس از برداشتن پوست و کیسه های چربی محل برش زده بخیه زده می شود و جراحی به اتمام می رسد.

مدت زمان انجام جراحی پلک ، بستگی به گستردگی جراحی دارد و نمی توان زمان مشخصی برای آن اعلام کرد.

نتیجه جراحی زیبایی پلک بلافاصله پس از عمل مشخص نیست و به چند هفته زمان نیاز دارد تا نتیجه نهایی مشخص گردد.

جراحی پلک با لیزر

امروزه با پیشرفت فناوری در علم پزشکی ، استفاده از لیزر در بسیاری از جراحی های زیبایی و جوانسازی های پوست رایج شده است.

جراحی پلک با لیزر می تواند بسیاری از مشکلات چشم مانند پف چشم ، افتادگی پلک ، چین و چروک های اطراف چشم را رفع کند.

جراحی زیبایی پلک به وسیله لیزر ، توسط بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی انجام می شود.

فوق تخصص پلاستیک ، پس از معاینه بیمار تشخیص می دهد بهترین روش درمان کدام است و آن را به بیمار پیشنهاد می دهد بعضی از بیماران مشکل شان با انجام جراحی به وسیله لیزر رفع نمی شود.

از مزایای جراحی پلک با لیزر می توان به مدت زمان کوتاه انجام جراحی ، کبوی و ورم کم ، نداشتن خونریزی و دوره بهبودی سریع اشاره کرد.

کاندیدهای مناسب جهت انجام جراحی زیبایی پلک

 1. افرادی که از نظر جسمی و روحی در سلامت کامل باشند.
 2. افرادی که به علت وراثت ، پف پلک دارند.
 3. کسانی که با بالا رفتن سن دچار افتادگی پلک شده اند.

انواع جراحی پلکجراحی پلک

جراحی پلک به دو دسته جراحی پلک پایین و جراحی پلک بالا تقسیم می شود. می توان جراحی دو پلک بالا و پایین را همزمان انجام داد تنها مدت زمان جراحی طولانی تر می شود.

 • جراحی پلک فوقانی

هدف از جراحی پلک بالا رفع افتادگی پلک ، پف چشم و از بین بردن پوست اضافی پلک می باشد ، برش جراحی پلک بالا ، بر روی رویش خط مژه یا چین های طبیعی پلک ایجاد می شود. پس از ایجاد برش و تخلیه کیسه های چربی ، جراح پلک جای برش ها را بخیه می زند.

 • جراحی پلک تحتانیجراحی پلک

منظور از انجام جراحی پلک پایین ، از بین بردن  پف پلک پایین می باشد به این صورت که توسط جراح پلک ، در داخل پلک پایین یا بر روی خط مژه های پلک پایین برش ایجاد می شود و جراح پلک اقدام به برداشتن پوست اضافی و کیسه های چربی می کند. با از بین رفتن چربی ها ، پوست پلک صاف می شود و باعث جوان تر رسیدن چشم ها می شود.

اگر جراحی پلک تحتانی توسط ، جراح مجرب انجام نشود ممکن است باعث بروز مشکلاتی از قبیل گرد  شدن چشم ، برگشتگی پلک پایین ، آشکار شدن سفیدی زیر چشم و غیره در بیمار شود.

در هر دو جراحی پلک بالا و پایین جای هیچ گونه زخم و بخیه ای باقی نمی ماند زیرا آن ها توسط چین های طبیعی چشم پوشانده می شوند.

عوارض جراحی پلک

انتخاب جراح پلک ، در روند و نتیجه جراحی پلک تاثیر به سزایی دارد ، چشم ها حساس ترین عضو صورت می باشند بنابراین اگر جراحی زیبایی پلک ، توسط جراحی متخصص و مجرب انجام شود جراحی پلک ، علاوه بر نداشتن عوارض ، نتایج رضایت بخشی نیز برای بیمار به دنبال خواهد داشت در غیر این صورت ممکن است باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری برای بیمار شود. برخی از این مشکلات عبارتند از :جراحی پلک

 1. عفونت پلک
 2. دوبینی
 3. کاهش بینایی
 4. بی حسی
 5. درد شدید
 6. غیر قرینگی پلک ها

کمی کبودی و تورم بعد از جراحی پلک امری عادی است که با مرور زمان از بین می رود ، شدت ورم و کبودی پس از جراحی بلفاروپلاستی بستگی به شرایط و پوست بیمار دارد.

اقدامات قبل از جراحی زیبایی پلک

 • بیماران باید حداقل به مدت 2 هفته قبل از جراحی زیبایی پلک از مصرف سیگار و از 48 ساعت قبل از آشامیدن الکل اجتناب نمایند.
 • باید تا مدتی از خوردن داروهایی مانند پروفن که باعث رقیق شدن خون می شود پرهیز کنید.
 • اگر شما بیماری خاصی دارید باید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر بیمار از داروی خاصی به مدت طولانی استفاده می کند باید پزشک خود را در جریان قرار دهد.
 • هنگام مراجعه به کلینیک جهت انجام جراحی زیبایی پلک بهتر است بیمار هیچ گونه آرایشی نداشته باشد.

مراقبت های پس از جراحی پلک

 • بیماران به هیچ وجه بعد از جراحی زیبایی پلک نباید به چشمان خود دست بزنند.
 • طی ساعات اولیه پس از جراحی زیبایی پلک بیمار می تواند به منظور رفع ورم و کبودی از کمپرس یخ استفاده کند.جراحی پلک
 • شما تا مدتی پس از جراحی زیبایی پلک باید به صورت طاق باز بخوابید.
 • بیماران باید تا چند مدت باید از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنند.
 • در صورتی که بعد از جراحی زیبایی پلک درد داشتید با اجازه از پزشک می توانید برای تسکین درد خود از مسکن استفاده کنید.
 • بیمار باید داروهایی که جراح پلک برایش تجویز کرده است را سر ساعت مصرف کند.
 • بهتر است به مدت 2 هفته از انجام ورزش اجتناب نمایید.
 • جراح پلک به بیماران توصیه می کند تا مدتی از عینک آفتابی استفاه کنند.
 • به هنگام خواب بیمار باید سر خود را بالاتر از بدن قرار دهد.
 • بیماران باید تا مدتی ، مصرف سیگار و نوشیدنی های حاوی الکل را کنار بگذارند زیرا این عوامل باعث طولانی شدن دوره بهبودی می شود.
 • پس از جراحی زیبایی پلک پدهایی بر روی پلک قرار می گیرند که بیماران باید هر 24 ساعت یک بار این پد ها را تعویض کنند.

نتیجه جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک نیز مانند دیگر جراحی های زیبایی دائمی نیست و مدت زمان ماندگاری آن به شرایط زندگی بیماران بستگی دارد اما در حالت کلی با افزایش سن و ضعیف شدن عضلات پوست ممکن است بیمار دوباره دچار افتادگی پلک شود.

هزینه جراحی پلک

در تعیین قیمت جراحی زیبایی پلک عوامل بسیاری دخیل اند مانند : موقعیت جغرافیایی ، تجربه جراح پلک ، دستمزد جراح پلک ، شرایط بیمار ، جراحی پلک بالا ، جراحی پلک پایین ، جراحی هر دو پلک به صورت همزمان و غیره .

پاسخ

یک − 1 =

Call Now Buttonتماس با دکتر