Search
Close this search box.
اقدامات قبل از جراحی بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی

افرادی که قصد دارند جراحی بینی انجام دهند باید رعایت نکات قبل و بعد عمل را جدی بگیرند تا بتوانند جراحی رینوپلاستی موفقی داشته باشند. برخی از افراد تنها پروسه جراحی و دوره نقاهت را جدی می گیرند و آن را با اهمیت می شمرند ، در حالی که این چنین نیست و اگر شما نکات مراقبتی قبل از جراحی را به درستی رعایت کنید می توانید بدن خود را برای پذیرش راحت تر تغییرات آماده سازید.

 

مراقبت ها و نکات قبل از جراحی بینی

اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستنید که به سلامتی خود و همچنین دریافت نتایج مطلوب از پروسه پیش روی خود اهمیت می دهید با ما در این مقاله از سایت دکتر وهاب آسترکی بهترین جراح بینی تهران همراه ما باشید تا اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه این مقاله ما اقدامات و نکاتی که جزء اقدامات قبل از جراحی بینی می باشد را بازگو می کنیم:

اقدامات قبل از جراحی بینی

 • تعیین هدف

انتخاب یک هدف درست برای انجام این پروسه یکی از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی بینی می باشد. قبل از عمل باید هدف متقاضی از انجام آن مشخص شود و در صورت داشتن مشکل روحی و روانی ابتدا آن را درمان کرد. باید انگیزه فرد از انجام این عمل کاملا منطقی و معقولانه باشد تا بتواند نتایج قابل قبولی را از عمل زیبایی بینی خود دریافت کند. این پروسه ممکن است با هدف های مختلفی صورت پذیرد که شامل موارد زیر می باشد:

 • درمان عارضه پولیپ بینی
 • رفع قوز روی رو پل دماغ
 • اصلاح انحراف تیغه سپتوم
 • بزرگ کردن دماغ
 • کوچک کردن پره های بینی
 • بالا بردن نوک بینی و رفع افتادگی آن

نکته ای که باید در این قسمت توجه داشت این است که اگر فرد تنها برای مقایسه فرم دماغ خود با فرد دیگر بخواهد این عمل را انجام دهد احتمال نداشتن رضایت از نتیجه حاصل شده بسیار زیاد خواهد بود.

 • انتخاب جراح مناسب

قدم بعدی در اقدامات قبل از جراحی بینی انتخاب جراح مناسب می باشد. افرادی که متقاضی این عمل هستند در گام اول باید برای انتخاب جراح مناسب دقت کافی را داشته باشند و پزشکی را انتخاب نمایند که در زمینه جراحی دماغ از تجربه، مهارت، دانش و توانمندی لازم برخوردار باشد و نتایج بسیار خوبی را در سوابق پزشکی خود داشته باشد. لازم به ذکر است که با توجه به پیشرفت فناوری ها تقریبا تمامی پزشکان دارای وب سایت و صفحات مجازی در شبکه های اجتماعی هستند، بنابراین شما عزیزان می توانید برای مشاهده نمونه کار های آن ها به این صفحات مراجعه کنید و اطلاعات کافی به دست بیاورید. یکی دیگر از روش های انتخاب پزشک این است که به صورت حضوری به مطب خود پزشک مراجعه فرمایید و از مراجعین ایشان درباره نحوه جراحی و میزان رضایت آن ها بپرسید. دکتر وهاب آسترکی از بهترین پزشکان جراح پلاستیک می باشند که در حوزه عمل های زیبایی بینی تجربیات بسیار بالایی دارند.

 

اقدامات قبل از جراحی بینی

 

 • درمان استرس قبل از جراحی

مسلما وجود کمی استرس قبل از هر نوع عمل جراحی برای بیمار امری طبیعی است. بسیاری افراد هستند که از بیهوشی می ترسند و برخی دیگر به دلیل اطلاعات نادرستی که از دیگران دریافت کرده اند دچار استرس و نگرانی می شوند. در ابتدا باید بدانید که تجربه عمل جراحی افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است و از طرفی بهتر است جراح بینی خود را با تحقیق و صرف زمان کافی پیدا نمایید تا موارد نگرانی شما از بین برود.

 • پریود بودن هنگام عمل

دوران قاعدگی با انجام عمل دماغ تداخلی ایجاد نمی کند اما با توجه به اینکه در این دوران خلق و خوی اغلب بانوان دچار تغییر شده و در برخی درد و خونریزی شدید وجود دارد، بنابراین توصیه می شود از آنجایی که جراحی زیبایی بینی ضرورت درمانی ندارد، تاریخ انجام آن را به گونه ای برنامه ریزی کنید که با دوره قاعدگی شما همزمان نشود.

 • سرماخوردگی قبل از عمل

یکی از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی بینی ، پیشگیری از ابتلا به سرما خوردگی می باشد. با توجه به این که به هنگام سرماخوردگی بینی، حلق و سینوس ها درگیر می شوند و مشکلاتی از قبیل آبریزش بینی، سرفه، درد و غیره برای بیمار به وجود می آورد پس اگر قبل از انجام جراحی دچار سرماخوردگی شدید ، باید عمل خود را تا زمان بهبودی به تعویق بی اندازید.

چه داروهایی قبل از عمل بینی نباید مصرف کرد؟

چنانچه متقاضی انجام جراحی زیبایی بینی هستید باید بدانید که یکی از اصلی ترین اقدامات قبل از جراحی بینی این است که بدانید چه داروهایی قبل از عمل دماغ نباید مصرف کرد. دارو های که نباید قبل از انجام مصرف نمود به سه دسته تقسیم می شوند که عبارت اند از دارو های تجویزی، دارو های بدون نیاز به تجویز و دارو های گیاهی.
مصرف داروهایی که پزشک توجویز نموده است و موجب رقیق شدن خون و اختلال در انعقاد آن می گردند مثل آسپرین و وارفارین باید 2 هفته قبل از انجام عمل رينوپلاستي ترک شود زیرا ریسک خونریزی در حین عمل بيني را بالا می برد. دارو های بدون نیاز به تجویز مانند دارو هایی که مرتبط با سرماخوردگی اند و هیچ عارضه ای برای بدن ایجاد نمی کند، اما می توانند تا چندین هفته بر روی بدن تاثیر داشته باشند. دارو های گیاهی نیز عبارت اند از روغن ماهی، ویتامین E ، عصاره سیر ، سرخارگل و زنجبیل. این نوع دارو ها هر چند که گیاهی هستند اما می توانند طی عمل جراحی مشکلات جدی و جبران ناپذیری را برای افراد به وجود بیاورد.

 

اقدامات قبل از جراحی بینی

 

آیا می توان مصرف قرص آهن را قبل از جراحی بینی شروع نمود؟

بیشتر افراد متقاضی انجام جراحی دماغ از پزشک خود می پرسند که آیا می توانند قبل از جراحی قرص آهن مصرف کنند یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که مصرف قرص آهن هیچ مشکلی را برای فرد در زمان انجام پروسه ایجاد نخواهد کرد از همین رو افراد می توانند از هر زمانی که بخواهند شروع به مصرف آن کنند.

آزمایشات قبل از عمل بینی

یکی از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی بینی آزمایش خون است.  لازم است تا شما چند جلسه مشاوره با پزشک خود داشته باشید تا وی به خوبی شرایط جسمانی و فیزیکی شما را بررسی کند. پزشک در ابتدا شما را معاینه خواهد کرد و در خصوص سوابق پزشکی از شما پرس و جو می کند. پس از آن آزمایشات قبل از عمل بینی لازم را تجویز خواهد کرد. برای انجام عمل جراحی لازم است تا شما این آزمایشات را انجام دهید و نتایج آن ها را به پزشک خود ارائه دهید.

 • تصویر برداری

پزشک برای دریافت نتایج بهتر و دقیق تر از شکل ظاهری بینی  تصاویری از بینی را در زوایای مختلف درخواست خواهد کرد. این مورد نیز یک نوع آزمایش قبل از عمل است که به بهبود روند جراحی کمک خواهد کرد. درصورتی که بیمار از انحراف یا کج بودن بینی رنج ببرد نیز پزشک انجام سی تی اسکن را تجویز خواهد کرد.

 • آزمایش خون

آزمایش خون در اقدامات قبل از جراحی بینی و قبل از اکثر جراحی هایی که به روش تهاجمی انجام می شوند مانند ابدومینوپلاستی ، پروتز سینه و غیره توسط پزشکان تجویز می شود. در واقع علت انجام این آزمایش پیش از انجام جراحی این است که وضعیت فرد از نظر بیماری ها و اختلالات خونی به خوبی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. در آزمایش خون فاکتور های زیر مورد سنجش قرار خواهد گرفت.

  1. CBC این شاخص می تواند وضعیت گلبول های قرمز ، سفید و پلاکت های خون و دیگر فاکتور های مهم را در سنجش میزان کم خونی مورد ارزیابی قرار دهد.
  2. FBS این شاخص نیز میزان قند خون شما را نمایان می کند ، در صورتی که بیش از حد نرمال باشد ممکن است جراحی برای شما انجام نشود و توصیه شود تا با کمک یک پزشک متخصص میزان قند خون خود را کاهش دهید و سپس اقدام به انجام عمل جراحی کنید.
  3. PT و PTT این شاخص نیز وضعیت انقعاد خون را مورد بررسی قرار می دهد. در واقع برای انعقاد خون بدن باید مجموعه ای از پروتئین ها را داشته باشد تا در زمان انجام جراحی به دلیل خونریزی مشکلی ایجاد نشود.

 برخی دیگر از اقدامات قبل از جراحی بینی:

 1. شب قبل از عمل خود شام سبک میل کرده و به مدت 8 ساعت قبل از انجام آن ناشتا باشید.
 2. 2 هفته قبل از رسیدن زمان عمل مصرف سیگار و الکل را کنار بگذارید. زیرا این دو ماده، اکسیژن رسانی خون در بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد.
 3. یکی از اقدامات شب قبل از عمل بینی این است که استحمام نمایید تا اگر پس از عمل امکان حمام رفتن نداشتید دچار مشکل نشوید.
 4. لباسی که می پوشید بهتر است دارای دکمه باشد تا برای تعویض آن پس از جراحی زیبایی ضربه ای به بینی خود وارد نکنید.
 5. آزمایشات تجویز شده توسط پزشک خود را قبل از جراحی انجام داده و نتایج آن را در روز عمل همراه داشته باشید.
 6. از اقدامات قبل از جراحی بینی برای بانوان این است که نباید قبل از جراحی آرایشی داشته باشند.
 7. آقایان نیز باید ریش و سبیل خود را تراشیده باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *